Tech hvg.hu 2024. május. 15. 08:03

Pofonegyszerű megoldással több áramot termelnek a napelemek

4,5 százalékkal több energiát termelnek a panelek, ha valamilyen fényvisszaverő felület van a kétoldalas napelemek alatt – fedezték fel az Ottawai Egyetem kutatói. Ez hónapok, évek alatt forintosítva is sokat jelenthet.

Egészen egyszerű, zseniális húzással turbózták fel a napelemek hatékonyságát a kanadai Ottawai Egyetem kutatói: egy fényvisszaverő felületet, azaz reflektort tettek alá, ami több fényt irányít rá.

Az erősen tükröződő dolog egyébként lehet egy egyszerű fehér felület is a napelemek alatt, a változás ugyanis mindenhogy látványos lesz: 4,5 százalékkal növeli a panelek energiatermelését.

Mint Mandy Lewis, az egyetem kutatója, a Progress in Photovoltaics folyóiratban közölt tanulmány szerzője kiemeli: fontos, hogy ezeket a reflektorokat közvetlenül a napelemek alá kell rakni, így maximalizálva az előnyöket.

Az Ottawai Egyetem felfedezése: mesterséges fényvisszaverő felület a kétoldalas napelemek alatt
Ottawai Egyetem

Azt is érdemes megjegyezni, hogy ez az úgynevezett bifaciális – kétoldalas – napelemeknél alkalmazható, melyek mindkét oldalukon képesek elnyelni a napfényt, és elektromos energiát előállítani.

Az efféle napelemek már az 1970-es évek óta léteznek, a mesterséges talajreflektorok azonban még tovább növelhetik az általuk megtermelt energiát, gyakorlatilag változatlan technológia mellett.

Ez a felfedezés azért is fontos, mert a napelemek telepítésekor több tényezőt is figyelembe lehet venni – az Interesting Engineering például kiemeli, hogy Kanadában rengeteg hó esik, az ország 65 százaléka évente több mint hat hónapot van hó alatt. Ez pedig természetes fényvisszaverő felületként szolgálhat, így ebben az esetben nincs is szükség a reflektorra – elég csak gyakran hófödte helyre telepíteni a napelemeket.

Németországban van már 400 ezer, Magyarország nem támogatja – mi az?

Csak 2024 első negyedévében 50 ezer olyan napelemet vásároltak a németek, amit erkélyre lehet felszerelni. A mérnökök szerint a megoldással csak jól járni lehet.

Arról nem is beszélve, hogy a bifaciális napelemek úgy termelnek több energiát, hogy közben kevesebb helyet foglalnak – lévén kevesebb napelemre is van szükség a kétoldalas működésük miatt. A sűrűn lakott városokban ez új távlatokat nyithat.

Ez azonban még csak az út eleje. Az Ottawai Egyetem a jelenlegi felfedezését az amerikai Nemzeti Megújuló Energia Laboratóriummal kötött kutatási megállapodás keretein belül tette, mely ezzel nem ér véget – így lehet, hogy további felfedezések is kísérik még a jelenlegit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.