Tech hvg.hu 2024. május. 03. 18:03

Kijött néhány váratlan adat a Windowsról, és ezek most komoly fejfájást okozhatnak a Microsoftnak

Számítógépek százmilliói futtatják a Windows 10-et, miközben a 9 éves rendszer támogatása lassan a végéhez közeledik. A probléma, hogy az adatok szerint a korosodó Windowst egyre többen használják, a legújabb változatát pedig egyre kevesebben.

Elérte a Windows 10 a 70 százalékos piaci részesedést – de emiatt most aligha pukkannak a pezsgők Redmondban. Az operációs rendszer népszerűsége ugyanis annak ellenére nő továbbra is, hogy a Microsoft már a kivezetésére készül: 2025 októberében leáll a támogatása, és nem érkeznek hozzá frissítések. Aki így használja majd tovább, az komoly kockázatnak teszi majd ki az adatait.

A Microsoft szemszögéből az lenne az ideális forgatókönyv, ha a jelenlegi legfrissebb rendszer, a Windows 11 folyamatosan erősödne, míg a Windows 10 szépen lassan veszítene a piaci részesedéséből.

Csak hogy ennek pont az ellenkezője történik épp.

A Statcounter adatai szerint a Windows asztali operációs rendszerek piacán idén áprilisban a Windows 10 tovább erősödött, míg a 11 gyengült – zsinórban a második hónapban. Utóbbi rendszer áprilisban 0,97 százalékpontot veszített a részesedéséből, így 25,65 százalékon áll épp. Bár februárban volt a csúcs (28,16%), azóta valamiért látványosan visszaesett a Windows 11.

Fellendülőben a 9 éves Windows 10, miközben az újabb Windows 11 lejtmenetben van
Statcounter

Hogy miért van ez így, azt nem tudni. Sokan vélik úgy, hogy a Windows 11 egyszerűen nem kínál annyival többet, hogy megérje váltani – de az is lehet, hogy a sok reklám tántorít el sokakat. A teljesítményét pedig egészen váratlan helyekről is éri bírálat.

Még ha a Statcounter adatait nem is lehet szentírásnak tekinteni – erre az eredményeit összegző Neowin is felhívja a figyelmet –, a 70 százalékos piaci részesedésnek a kétharmada is aggasztóan sok számítógépet jelentene így bő egy évvel a Windows 10 támogatásának leállítása előtt.

240 millió számítógépet nulláznak le egy döntéssel

Komoly környezeti hatásai lehetnek a Windows 10 kivezetésének: mivel újabb Windowst sok számítógép nem tud futtatni, ezek jelentős hányada válhat használhatatlanná és végezheti szemétként.

Biztosan lesznek, akik addig frissítenek, de sok esetben épp a Windows 11 szigorú hardverkövetelményei szabhatnak gátat ennek. Ott van még az a lehetőség is, hogy a felhasználó fizet a Windows 10 biztonsági frissítéseiért, mellyel három évig lehet javításokat kapni a rendszerhez – a nagy kérdés, hogy ennek mi lesz az ára, mert, mint kiderült, a korábban megjelent árazás csak a vállalati ügyfelekre vonatkozott.

A nagy kérdés: ha 2025 őszén is ilyen sokan használnak majd Windows 10-et, vajon a Microsoft eltolja a támogatás kivezetését? A biztonsági javítások nélkül ugyanis napról napra egyre kockázatosabb lesz használni a rendszert, miközben a felhasználók ezen kommunikálnak, dolgoznak, és intézik a pénzügyeiket is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.