Szinte tökéletesen lemásolt egy mobilos játékot, és bonyolult matematikai problémákat is könnyedén abszolvált egy új chatbot, a gpt2, ami pillanatok alatt rendkívül népszerű lett, majd éppen emiatt le is kellett állítani. Hogy ki áll mögötte, az rejtély. Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója is posztolt róla.
Különös mesterségesintelligencia-chatbot bukkant fel kedden az egyik, nagy nyelvi modellek teljesítményét mérő webhelyen, az LMSYS Org-on.
Ami biztos: szinte semmit nem tudni a gpt2 nevű chatbot eredetéről.
Rejtély, honnan ered, ám a beszámolók szerint az OpenAI-féle GPT-4 képességeit tudja felmutatni, ha nem többet. Amit egy garázscég biztosan nem tud megcsinálni.
„Nem tudja senki, ki készítette, vagy mi is ez, de én egy kicsit játszottam vele, és úgy tűnik, képességeit tekintve a GPT-4 szintjén van” – írta Ethan Mollick, a Pennsylvaniai Egyetem Wharton iskolájának MI-kutatóprofesszora.
A gpt2 pillanatok alatt elképesztő népszerűségre tett szert, ám kedd délután kámforrá vált. Az oldalán csak egy tájékoztatás olvasható arról, hogy a chatbot jelenleg nem elérhető – a rejtélyes szervezet később arról posztolt, hogy a „váratlanul nagy forgalom” miatt lett leállítva a chatbot, de később újra fog indulni.
A felhasználók szerint elképesztő képességei voltak a gpt2-nek, egy beszámoló szerint például az MI szinte tökéletesen lemásolta a Flappy Bird nevű mobilos játékot – vette észre a Gizmodo. Mások az elképesztő szintű matematikai problémamegoldó képességét emelték ki.
Az már csak olaj volt a tűzre, hogy Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója is posztolt a gpt2-ről, mondván „Elfogult vagyok a gpt-2-vel szemben”. Ennyi, többet nem írt, de elég érdekes, hogy az egyik vezető MI-cég feje egy rejtélyes chatbotról ír ilyesmit.
Egyelőre tehát semmi biztosat nem tudni a nyelvi modellről, de nincs kizárva, hogy az OpenAI, vagy más nagy techcég fejlesztés alatt álló megoldása áll a háttérben. Az LMSYS Org ugyanis egy olyan oldal, ahol az MI-fejlesztők névtelenül mérettethetik meg a saját chatbotjaikat, így a felhasználók elfogulatlanul véleményezhetik őket.
Az már csak hab a tortán, hogy Dimitris Papailiopoulos, a Wisconsini Egyetem számítástechnika-professzora szerint a gpt2 egy olyan matematikai problémát is meg tudott oldani, amelyet más, nagy cégek MI-modelljei nem, vagy csak nehezen.
Talán a későbbiekben kiderül majd, hogy ki áll a rejtélyes chatbot mögött.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.