Bár nem ez az első alkalom, hogy sertésvesét ültetnek egy emberbe, de egy 54 éves amerikai nő abban biztosan első, hogy emellett még egy szívpumpát is kapott a 9 napos beavatkozás során.
Fontos mérföldkő: először végeztek el egyszerre szívpumpa-beültetést és sertésvese-transzplantációt egy emberen. A beavatkozást a New York-i Egyetem Langone Health szakemberei végezték el egy 54 éves nőn, akinél korábban végzetes vesebetegséget, valamint szívelégtelenséget is diagnosztizáltak.
A Gizmodo cikke kiemeli: az elmúlt időszakban az állatból emberbe történő szervátültetés – xenotranszplantáció – csak az elmúlt években kezdett elérhető közelségbe kerülni, noha már évtizedek óta szerette volna elérni a tudomány. Ehhez szükség volt a modern génszerkesztési technológiákra is, melyekkel közelebb hozhatók az állati szervek az emberi biológiához.
A sertés (és sok más emlős) esetében fontos különbség, hogy az izmaikban ők előállítják az alfa-gal nevű cukrot, míg az ember nem. Ez az egyetlen módosítás, amit jelen esetben végeztek az orvosok a sertésvesén: egyszerűen eltávolították belőle ezt.
A most végzett transzplantáció alanya, Lisa Pisano végstádiumú vesebetegségben szenvedett, valamint már régóta küzdött szívproblémákkal is. Ezek miatt nem igazán volt más lehetősége, a normál szervtranszplantáció a krónikus betegsége és más problémái miatt nem jöhetett szóba.
Amikor az orvosok felajánlották neki, hogy megkaphatja a szívpumpát, valamint egy sertésvesét, a nő szinte azonnal igent mondott. A komplex beavatkozást két különböző sebészcsoport végezte el, és összességében kilenc napot ölelt fel, mire mindent elvégeztek. (Nem elírás!)
Bár fellépett néhány komplikáció, és még mindig kórházban kezelik, Pisano állítólag eddig szépen gyógyul. Azonban, még akkor is, ha minden rendben megy, hosszú felépülés és bizonytalan jövő vár a nőre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.