Christopher Wray, az FBI igazgatója az amerikai Vanderbilt Egyetem által szervezett rendezvényen arról beszélt, hogy Kína akkora erőforrást fordít a hackertevékenységre, mint az összes nagy nemzet együttvéve.
Christopher Wray, az Egyesült Államok Szövetségi Nyomozó Irodájának (FBI) igazgatója nem először beszélt a kínai hackerek által jelentett fenyegetésről. Február elején az amerikai törvényhozóknak arról számolt be, hogy a kínai kormányhoz köthető „Volt Typhoon” nevű hackercsoport elektromos és csatornahálózatok, olaj- és gázvezetékek, illetve távközlési rendszerek megbénítására törekedett, az FBI azonban sikerrel kivédte a támadást.
A Gizmodo beszámolója szerint Wray most ismét a kínai hackerekről beszélt, és meglehetősen riasztó dolgokat mondott. Szerinte a hackercsoport továbbra is aktívan próbálkozik, hogy bejusson a vízkezelő rendszerek, valamint az energiahálózatok számítógépes rendszereibe. Az FBI igazgatója szerint a cél az, hogy pánikot keltsenek az Egyesült Államokban.
Wray arról is beszélt, hogy Kína nagyon komoly erőforrásokat csoportosít a kiberprogramra, sokkal nagyobbat, mint minden más nagy nemzet együttvéve. Szerinte a Volt Typhoon jelenleg kivárásra játszik, és akkor akar majd lecsapni, amikor a legnagyobb kárt tudja okozni.
Az amerikai Vanderbilt Egyetemen arról is kérdezték Wrayt, mit gondol az olyan szolgáltatásokról, mint például a kínai ByteDance kezében lévő TikTok. Az FBI igazgatója úgy látja, a kínai titkosszolgálat a platformon keresztül több millió emberről gyűjthet adatot, amiket aztán a műveleteihez fel is tud használni. Wray beszéde 5:20:30-nál kezdődik.
Wray hangsúlyozta, hogy a fenyegetés hamarosan már nemcsak a kiberteret érintheti, a jelentések szerint ugyanis Kína arra készül, hogy az évtized végéig, valószínűleg 2027-ben megtámadja Tajvant. Kiemelte: a mostani amerikai költségvetésnek például arról is kell szólnia, milyen segítség adható Tajvannak 2027-ben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.