Több műhold is megörökítette, ahogy a Hold árnyékot vetett a Földre április 8-án.
Milliók nézték hétfőn az Egyesült Államokban a teljes napfogyatkozást, ami keresztülszelte Amerikát. A jelenségről rengeteg fotó készült. Mint annak alább szemtanúja lehet: nem is csak a Földről.
Az egyik videót a NASA GOES-16 nevű időjárási műholdja készítette. A szerkezet magyar idő szerint 14 óra és 23 óra között fotózta a bolygó ezen részét. A műhold nagyjából 36 ezer kilométeres magasságból figyeli a bolygónkat. A képekből összefűzött videót az Európai Űrügynökség tette közzé.
A jelenséget a SpaceX műholdja is megörökítette – igaz, nem túl jó szögből.
A NASA egymásik műholdja, a DSCOVR is élesítette a képalkotó berendezését, ami magyar idő szerint 16 óra és 20 óra 30 perc között rögzítette, amint a Hold árnyéka átsuhan a bolygónkon.
És persze nemcsak a műholdak figyelték a napfogyatkozást, hanem a NASA T38-as sugárhajtású repülőgépe is, ami kifejezetten azért emelkedett a magasba, hogy tanulmányozza a jelenséget. A gép 11 900 méteres magasságban repült, erről pedig egy rövid videó is felkerült az Instagramra.
A T38-as fedélzetéről 6 és fél percen át lehetett megfigyelni az egyébként 3–4 perces jelenséget. Ebből a szempontból a rekordot egy Concorde tartja, amelynek utasai 74 percen át gyönyörködhettek a teljes napfogyatkozásban – még 1973-ban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.