Tech hvg.hu 2024. április. 12. 09:03

Gyönyörű videók jöttek: így nézett ki a teljes napfogyatkozás a világűrből

Több műhold is megörökítette, ahogy a Hold árnyékot vetett a Földre április 8-án.

Milliók nézték hétfőn az Egyesült Államokban a teljes napfogyatkozást, ami keresztülszelte Amerikát. A jelenségről rengeteg fotó készült. Mint annak alább szemtanúja lehet: nem is csak a Földről.

Az egyik videót a NASA GOES-16 nevű időjárási műholdja készítette. A szerkezet magyar idő szerint 14 óra és 23 óra között fotózta a bolygó ezen részét. A műhold nagyjából 36 ezer kilométeres magasságból figyeli a bolygónkat. A képekből összefűzött videót az Európai Űrügynökség tette közzé.

Total solar eclipse seen from space

A total solar eclipse swept across North America yesterday, blocking out the Sun momentarily with parts of the continent plunged into darkness. Geostationary satellites orbiting 36 000 km away captured images of the rare celestial event. These images, captured by the Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES-16), captured the moon’s shadow moving across North America from approximately 16:00 to 23:00 CEST (15:00 to 22:00 BST.)

NOAA Satellites on Twitter: “Watch a replay of the moon’s shadow traveling across the path of totality, seen from @NOAA’s #GOESEast satellite.#TotalEclipse #Eclipse #Eclipse2024, #TotalEclipse2024 #NOAATotalEclipse2024, #2024Eclipse pic.twitter.com/eNaRb6qoKH / Twitter”

Watch a replay of the moon’s shadow traveling across the path of totality, seen from @NOAA’s #GOESEast satellite.#TotalEclipse #Eclipse #Eclipse2024, #TotalEclipse2024 #NOAATotalEclipse2024, #2024Eclipse pic.twitter.com/eNaRb6qoKH

A jelenséget a SpaceX műholdja is megörökítette – igaz, nem túl jó szögből.

Starlink on Twitter: “View of the solar eclipse from a Starlink satellite on orbit pic.twitter.com/RAwT2uQUUh / Twitter”

View of the solar eclipse from a Starlink satellite on orbit pic.twitter.com/RAwT2uQUUh

A NASA egymásik műholdja, a DSCOVR is élesítette a képalkotó berendezését, ami magyar idő szerint 16 óra és 20 óra 30 perc között rögzítette, amint a Hold árnyéka átsuhan a bolygónkon.

NASA

És persze nemcsak a műholdak figyelték a napfogyatkozást, hanem a NASA T38-as sugárhajtású repülőgépe is, ami kifejezetten azért emelkedett a magasba, hogy tanulmányozza a jelenséget. A gép 11 900 méteres magasságban repült, erről pedig egy rövid videó is felkerült az Instagramra.

A T38-as fedélzetéről 6 és fél percen át lehetett megfigyelni az egyébként 3–4 perces jelenséget. Ebből a szempontból a rekordot egy Concorde tartja, amelynek utasai 74 percen át gyönyörködhettek a teljes napfogyatkozásban – még 1973-ban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.