Tech hvg.hu 2024. március. 28. 11:03

Injekciót adtak egy használt akkumulátornak, ami utána történt, annak csak az akkugyárak nem fognak örülni

Ritkábban kell majd cserélni az elektromos autók akkumulátorait, ha elterjed a Toyota mérnökeinek fejlesztése. A megoldással nemcsak az e-hulladék lesz kevesebb, de alapanyagból sem kell majd annyit bányászni.

Áttörést emlegetnek a japán mérnökök, akik az akkumulátorok élettartamának növelésén dolgoznak. A Joule című tudományos lapban bemutatott eljárásuk néhány vegyi anyag befecskendezése az akkumulátorba.

A hatást úgy kell elképzelni, mint amikor az ember egy nagyon erős energiaitalt iszik meg – magyarázza az Interesting Engineering. Az anyag lényegében regenerálja az egységet, így annak energiatároló kapacitása nagyobb lesz, mint az aktuális állapot.

Cell

Fontos, hogy az eljárás nem javítja meg a fizikailag már teljes mértékben elhasználódott akkumulátorokat – azoknál alkalmazható a módszer, amelyek kapacitása éppen csak 80 százalék alá csökkent. A kapacitáscsökkenés oka, hogy az akkumulátor elveszíti az ionjait, amelyek energiát tárolnak és szabadítanak fel az akkumulátorban.

A Toyota mérnökei ennek ellensúlyozására egy speciális anyagot fecskendeztek az akkumulátorba, ami kémiai reakciót váltott ki, ami pedig több lítium-iont és elektront termelt. Vagyis pont azt a két részecskét, amelyek lehetővé teszik az akkumulátor számára az energia tárolását. A módszerrel sikerült az akkumulátor kapacitását 80 százalékosra visszatornászni, ami 100 töltési ciklus után is megmaradt.

Most azonnal 1000 km lehetne az elektromos autók hatótávja – itt az új akkumulátor

Dél-koreai kutatóknak sikerült megoldaniuk a szilíciummal kapcsolatos egyik legfőbb problémát, így már könnyen alkalmazható az anyag az akkumulátorokban.

A tanulmány szerzői szerint a technológiát nemcsak a laboratóriumi, kisméretű akkumulátorral próbálták ki, hanem a nagyokkal is, amelyeket az autóba szerelnek be. A kidolgozott megoldás révén a környezet is kevésbé lesz terhelt azáltal, hogy kevesebb alapanyagot kell bányászni az új akkuk előállításához – elvégre kevesebb új akkura lesz szükség, hiszen tovább lehet használni majd a pakkokat.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy a módszer nem minden akkumulátornál használható, csak azoknál, amelyek a töltési ciklusok miatt veszítettek kapacitásukból. Emiatt az egységet először diagnosztizálni kell, hogy kiderüljön, egyáltalán beadható-e a vegyi anyag.

Emellett hosszútávú vizsgálatokra is szükség van, mert egyelőre nem tudni, milyen hatással van a módszer a üzembiztonságra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.