Újabb videó került fel az X-re Noland Arbaugh-ról, aki vállalta a Neuralink agy-számítógép interfészének behelyezését. Ezúttal ő maga mesélt arról, milyen a chippel együtt élni.
Az Elon Musk általa alapított Neuralink még januárban ültetett egy agy–számítógép interfész (BCI) chipet egy ember agyába, így megkezdődött az első, élő emberen végzett klinikai vizsgálat. A cég nemrég videót is közölt a páciensről, a 29 éves Noland Arbaugh-ról, aki nyolc éve egy búvárbaleset következtében nyaktól lefelé lebénult. A videóból kiderült, a férfi képes arra, hogy a gondolataival mozgassa egy számítógépes egér kurzorát.
Arbaugh most új részleteket osztott meg arról, milyen érzés egy chippel az agyában élni. Mint mondta, olyan, mintha a Star Warsból jól ismert Erőt használta volna a kurzor mozgatásához, és elképesztő élményként élte meg, hogy az oda mozdult, ahová ő irányítani akarta.
A kurzort irányítva sakkozott, képes volt leállítani a háttérben szóló zenét, sőt, egy egész éjszakán át játszott a Civilization 6 nevű stratégiai játékkal. Ezt a műtét előtt egyedül nem tudta volna megtenni. Ez volt az első alkalom, amikor teljes irányítást adtak neki a Neuralink szakemberei a chip felett.
Arbaugh elmondása szerint a beültetés előtt már nem nagyon játszott a játékkal, mert ahhoz szüksége volt egy barátja segítségére, ám a hosszú játékmenetek miatt ez kivitelezhetetlen volt. A férfi szerint a legnagyobb korlátozást azt jelentette számára, hogy meg kellett várnia, amíg a chip teljesen feltöltődik, mert annyit játszott, hogy közben lemerült az eszköz.
A Civilization 6 mellett egyébként a Mario Kart 8: Deluxe-szal is képes volt játszani. De nemcsak játékra használta az implantátumot: elkezdett japánul és franciául tanulni, miután elhárultak számára az olvasást nehezítő akadályok.
Elon Musk nem sokkal az első videó közzététele után az X-oldalán arról írt, a chip segítségével azt is szeretnék elérni, hogy az agyi jelet közvetlenül a végtaghoz lehessen irányítani, vagyis kikerüljék a sérült gerincszakaszt. Vagyis lényegében segítene újra járni és mozogni azoknak, akik lebénultak.
Emellett Musk már arról is beszélt, a vakságot is gyógyítaná az agyba ültethető chippel.
Bár a mostani sikernek egyértelműen örülni kell, az ehhez vezető út nem volt éppen egyszerű menet. Korábban horrorisztikus részletek derültek ki arról, mi történt az agyba chipet ültető Neuralink kísérleti állataival, emellett pedig hiányos dokumentumokat talált a hatóság a laborban, ahol chipeket ültetett állatok agyába a Neuralink.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.