Tech hvg.hu 2024. március. 26. 17:03

Mind a hat Raptor-hajtóművét begyújtották – látványos videón a Starship űrhajó tesztje

Teljes lóerővel próbálta ki a SpaceX a Starshipet, mely – kiegészülve a gyorsítórakétával – rövidesen elemelkedhet az indítóállásból.

Akár már május elején megtörténhet a Starship következő, immáron negyedik tesztrepülése, és a jelek szerint már a SpaceX is készül rá – elvégezték ugyanis az űrhajó hajtóműpróbáját.

A Space.com által felfedezett felvételek tanúsága szerint az 50 méter magas rakéta – a gyorsítórakéta, a Super Heavy nélkül – egy statikus hajtóműteszten esett át, melynek során mind a hat Raptor-hajtóművet begyújtották a Starbase-en, a cég saját gyártási- és tesztbázisán.

SpaceX on Twitter: “Full-duration static fire of all six Raptor engines on Flight 4 Starship pic.twitter.com/HzS4SeaoEV / Twitter”

Full-duration static fire of all six Raptor engines on Flight 4 Starship pic.twitter.com/HzS4SeaoEV

A statikus hajtóműtesztek során, bár a hajtóműveket egy rövid időre begyújtják, de a rakéta az indítóálláshoz van rögzítve, így nem tud elmozdulni. Gyakori, az indítást megelőző tesztnek minősül, és jelen esetben is a negyedik tesztrepülés előszele.

A harmadik tesztrepülés során számos mérföldkövet elért a Starship: szétvált az első és a második fokozat (igaz, a gyorsítórakéta a visszatérés közben megsemmisült), és az űrhajó maga szuborbitális pályán keringve haladt a Föld körül. Ezalatt a rakodótér ajtajának nyitás-zárás tesztjét is sikerült elvégezni, ám a Raptor-hajtóművek újragyújtása már nem sikerült, és 50 perc körül, a légkörbe belépés közben megsemmisült az űrhajó.

Még kettőt pislog, utána nem sokkal megint elindítják a Starship űrhajót, és mostantól ez egyre gyakoribb lesz

Ahogy nő a Starship által megtett távolság, úgy csökken a repülést követő vizsgálat időtartama – így egyre gyakrabban tesztelheti a rakétát a SpaceX. Legközelebb akár már május elején.

A SpaceX az idei évben hat – vagy több – tesztrepülést tervez, hogy a Starship teljesen újrahasználható és megbízható legyen a jövőbeni Hold- és Mars-küldetések során.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.