Tech hvg.hu 2024. március. 26. 11:03

20 km vastag jégpáncélt találtak a Jupiter Europa holdján, és ez most komoly fejfájást okoz

A Massachusettsi Műszaki Egyetem tudósai két kráter segítségével számították ki, milyen vastag lehet a jégpáncél az Europa hold óceánja felett. Az eredmény a kutatások szempontjából nem túl biztató.

A NASA Galileo űrszondája több mint egy évtizeden át vizsgálta a Jupitert, valamint annak holdjait. Az adatok alapján az Europa felszíne alatt óceán húzódik meg, amiben a feltételezések szerint akár az élet valamely formája is jelen lehet. Ennek bizonyítása azonban nem lesz könnyű, ugyanis a friss számítások alapján a hold felszíne és óceánja között legalább 20 kilométer vastag jégpáncél húzódik meg.

A NASA egy robotkígyó segítségével szeretné felderíteni a Szaturnusz jeges holdját, az Enceladust, amiről szintén úgy vélik, hogy ott is lehet élet a kéreg alatti óceánban. Csakhogy azon a égitestek járatokon át tör felszínre – és szökik az űrbe – a víz, így a robotkígyó a feltételezések szerint viszonylag könnyen le tud majd jutni a mélybe. Az Europa esetében azonban valószínűleg más megközelítést kell alkalmazni.

Márpedig a holdat rendkívül izgalmas lenne közelebbről is megvizsgálni. A Jupiter egy másik holdján, az Ion ugyanis folyamatos a vulkáni tevékenység, amelynek anyaga az Europa felszínét is eléri, ezzel pedig olyan kémiai körülmények állhatna össze, ami más jeges holdak esetében nem – írja az IFLScience.

A Földön egymillió embernek lenne elég 24 órára: 1000 tonna oxigént termel naponta a Jupiter jeges holdja, az Europa

A NASA kutatói a Juno űrszonda adatait feldolgozva arra jutottak, hogy a Jupiter körüli ionizált részecskék hidrogénné és oxigénné bontják a jeges Europa hold jégpáncélját.

Hogy a jövőbeni küldetések sikeresek legyenek, a Massachusettsi Műszaki Egyetem tudósai nemrég arra vállalkoztak, hogy meghatározzák, pontosan milyen vastag lehet az óceán felett húzódó jégpáncél. A hold felszínén több becsapódás nyoma is látható, Shigeru Wakita, a kutatás vezetője a csapatával pedig arra jutott, hogy ezek közül kettő, a Tire és a Callanish kráter kulcsfontosságú lehet a válasz megtalálásában.

Science Advances című tudományos lapban közzétett tanulmány szerzői azt modellezték, mi történne akkor, ha egy adott méterű aszteroida különböző vastagságú jégpáncélba csapódna be. Ezek alapján jutottak a 20 kilométeres eredményre, ami egy minimális érték. Ha ennél kisebb lenne, mondjuk 15 kilométer, a kráter is sokkal mélyebb lenne.

Az élet építőkövére bukkantak a Jupiter Europa holdján

A James Webb űrteleszkóp szén-dioxid-mezőket fedezett fel a Jupiter Europa holdján. A kutatók azt feltételezik, az égitest belső óceánjaiból kerülhetett a felszínre.

A kutatók úgy vélik, a bolygó felszínének különböző részein lehetnek eltérések, ugyanakkor nem gondolják, hogy nagy lenne a különbség két helyszín között.

A Galileo adataiból azt is megállapították, hogy a jég különböző rétegei eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. A felső, 6-8 kilométeres réteg vezetőképes, míg az alatta viszonylag meleg jég található.

Az adatok alapján az is egyértelműnek tűnik, hogy a becsapódás hője nem olvasztotta meg a jeget teljesen, vagyis nem jutott el a hő az óceánig. Hogy miként lehetne majd egyszer eljutni a vízig, azt egyelőre nem tudni, ennek megoldása egész biztosan komoly fejfájást okoz majd a tudósoknak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.