Egy hangfelvétel köré csak egy állóképet kell mellékelni a Google új modelljének, a Vloggernek, és az el is készíti a videót, melyen úgy tűnik, mintha az adott személy tényleg beszélne.
Egy emberi fotóból és egy hangfelvételből mozgó, beszélő avatárt készít a Google kutatóinak új MI-modellje, a már nevében is beszédes Vlogger.
A deepfake-videók terjedése közben persze kérdéses, ez mennyire jó, vagy mennyire lehet veszélyes – mindenesetre, az biztos, hogy a Vlogger által generált videók egészen valósághűek. A Google csapata egy publikációban mutatta be a modellt, valamint annak képességeit.
A tanulmányból az olvasható ki, hogy a Google szakemberei azt a célt tűzték ki, hogy létrehozzanak hamis, de realisztikusnak ható „embereket”, akik emberi érzésekkel lépnek kapcsolatba valós személyekkel – összegez a Futurism.
A dolog ott lesz igazán bizarr, amikor kifejtik, hogy milyen célokra javasolják a Vloggert. Szerintük ugyanis az online kommunikáció javítására, oktatási célokra, vagy személyre szabott virtuális asszisztensekhez egyaránt használható a megoldás. Utóbbi két esetben valóban elképzelhető, hogy hasznos lesz egy ilyen, de az már megkérdőjelezhető, hogy az online kommunikációt miként tudná egy hamis/deepfake videó előmozdítani.
A Vlogger ugyanakkor videók szerkesztésére is használható, és a kutatók szerint ez „megkönnyítheti a kreatív folyamatokat”.
Problémásnak tűnik az is, hogy a Futurism úgy találta, a Vlogger gyakorlatilag bárkiről képes lehet deepfake videót gyártani, akiről rendelkezésre áll egy fotó – akár hétköznapi emberekről is.
Mint arról beszámoltunk, nemrég egy hasonló deepfake megoldással csalták tőrbe egy cég pénzügyesét, aki el is utalt 9 milliárd forintnak megfelelő összeget a csalóknak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.