Igaz baktériumtenyészetet jelentenek az újrahasználható vizes palackok, és a mosogatómedencék, a sokat emlegetett számítógépes egerek, sőt a WC-ülőkék is jóval tisztábbak azoknál. Bár a baktériumok nagy része a szájunkból kerül át e palackokra, a kutatások szerint vannak ezeken jóval veszélyesebb kórokozók is.
Sportoláshoz, túrázáshoz, sőt a mindennapi élet során is sokan használnak újratölthető vizes palackokat. Az úgynevezett motivációs kulacsok is egyre népszerűbbek, hiszen segítenek a napi szükséges vízmennyiség bevitelében.
A denveri WaterFilterGuru vízminőségi szakértői szerint azonban van egy kis bibi ezekkel a palackokkal. A tulajdonosaik nem tisztítják elég gyakran ezeket, arra gondolva, csupán tiszta víz van bennük. Még egy meglepő tény is kiderült a kutatásukból, a Z generáció tagjai, vagyis az 1995 és 2009 között született fiatalok ügyelnek e legkevésbé a palackhigiéniára: havonta csak néhány alkalommal mossák el a kulacsaikat.
Az ilyen palackok azután igazi szaporítókamrává válhatnak, óriási baktériumtenyészeteknek adnak otthont. Ez így ijesztően hangzik, viszont a kutatók azt is kiderítették, hogy nagyszámú baktérium a kulacsból ivó szájából származik, azaz nem káros az egészségre. Itt akár már fel is sóhajthatnánk, azonban most jön a feketeleves. Hiába törölték ugyanis jól meg a kutatók a vizsgált palackokat, kétféle veszélyes baktériumféleséget is találtak: Gram-negatív baktériumokat, amelyek az antibiotikummal szemben egyre ellenállóbb fertőzéseket okozhatnak, illetve egy pálca alakú baktériumfajtát, amely elsősorban a gyomor- és bélrendszeri problémákban lehet ludas.
Attól a palacktól tehát, amely egészséges hidratálást hoz a napi rutinba, akár meg is lehet betegedni – adódik a következtetés. A kutatók egészen odáig mennek, hogy azt javasolják, hogy amennyiben valaki nem tudja mitől érzi magát rosszul, ellenőrizze a vizespalack-tisztítási szokásait.
Akkor ne is használjunk ilyen palackokat? A szakemberek szerint szó sincs erről, viszont érdemes jobban figyelni pár fontos szabályra. Érdemes naponta szappannal és forróvízzel megtisztítani a palackot. Mosás után meg kell szárítani, hogy megakadályozzuk a baktériumok elszaporodását. Lehetőség szerint senkivel se osszuk meg a kulacsunkat. Végül érdemes olyan palackot választani, amely könnyen tisztítható, és kevés rajta a nehezen elérhető rész.
Ügyelni kell arra is, hogy milyen vizet tölt valaki az újrafelhasználható palackba. A nem megfelelően kezelt víz egészségügyi kockázatot jelenthet. A víz otthoni szűrése viszont egy jó módszer arra, hogy tiszta vízzel töltsük meg a kulacsunkat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.