Tech hvg.hu 2024. március. 18. 19:03

Termonukleáris robbanás várható a világűrben, a hatása a Földig is elér majd

1946 után most először robbanás várható az Északi Korona csillagképben, a Földtől mintegy 2500 fényévnyire. A nóva néhány napig szabad szemmel is megfigyelhető lesz.

A 2024-es év rendkívül izgalmas lesz a csillagászat szerelmesei számára. Nemcsak azért, mert hamarosan érkezik egy olyan üstökös, ami csak 71 évente látható, vagy azért, mert teljes napfogyatkozás lesz Észak-Amerikában, hanem azért is, mert minden bizonnyal egy termonukleáris robbanásnak lehetünk majd szemtanúi, ami a Földtől mintegy 2500 fényévre következik majd be.

Az IFLScience által felidézett számítások alapján mostantól egészen 2024 szeptemberéig bármelyik pillanatban láthatóvá válhat a nóva. Ez egy olyan robbanás, amely egy bináris rendszerben következik be, ahol az egyik csillag egy fehér törpe, a másik pedig vagy egy fősorozati csillag, vagy pedig egy vörös óriás. A folyamat során a nagyobb csillag főként hidrogént tartalmazó légköréből akkréciós korongon keresztül gáz áramlik a fehér törpe felszínére, a korong egyre nagyobb méretének megfelelően egyre gyorsabban. Amikor a felgyülemlő gáz elér egy bizonyos hőmérsékletet és nyomást, megindul benne a magfúzió és termonukleáris robbanás következik be.

No Title

No Description

Ilyenkor a csillag fényessége nagyjából 100 nap alatt 7–21 magnitúdójú lesz, majd lassan halványodni kezd. Ez a folyamat évtizedekig is eltarthat.

A jelenség neve a latin nova stella kifejezésből származik, ami új csillagot jelent. Régen ugyanis azt gondolták, hogy az égbolton megjelenő fényes pont valójában egy új csillag.

A robbanás a NASA szerint az Északi Korona csillagképben várható – bár valójában már megtörtént, nagyjából 2500 évvel ezelőtt, csak most válik a Földről láthatóvá.

Nóva történt már korábban is, ám vannak olyan robbanások, amelyeket alig lehet észrevenni. A most robbanás előtt álló rendszer, a T CrB azonban 1866-ban és 1946-ban már produkált robbanást, akkor több ezerszeresére nőtt a csillag fényessége, így a jelenség szabad szemmel is jól látható volt. Ilyesmit várnak a tudósok azóta is.

A Földön is érezni a sugárzást: 49 év után most sikerült megoldani egy kozmikus rejtélyt

Holland tudósok szerint a fekete lyukak kozmikus részecskegyorsítóként működhetnek, amelynek hatását a Föld felső légkörében is érezni lehet.

Bár ezek alapján valamikor 2025-re lehetne tenni az újabb robbanást, Bradley Schaefer, a Louisiana Állami Egyetem tudósa szerint olyan változás történt a távoli csillagban, amilyen az 1946-os robbanást megelőzően is. A számításai alapján ez azt mutatja, hogy 2024 februárja és szeptembere között bármikor láthatóvá válhat a termonukleáris folyamat beindulása.

Jó hír, hogy a T CrB olyan helyen van az égbolton, hogy az év nagy részében látható. Kivéve ezalól a szeptember-októberi időszakot, amikor látszólag túl közel van hozzá a Nap.

A számítások szerint a robbanás néhány napig szabad szemmel is látható lesz, majd utána még egy héten át távcsővel lehet majd utánanézni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.