A Teledyne FLIR nevű haditechnológiai beszállító új irányzékáról a cég azt állítja, minden eddiginél tisztább képet ad a katonának a célpontról és a környezetről. Úgy, hogy közben nem fedi fel a helyzetüket.
A hőkamerás megoldásokon dolgozó Teledyne FLIR nevű cég olyan kiegészítővel látná el a mesterlövészeket, amellyel teljes mértékben észrevétlenek maradhatnak, írja az IFLScience a vállalat Las Vegasban bemutatott újdonságáról.
A modern fegyvereknek köszönhetően a mesterlövészek (másfél) kilométeres távolságból is képesek eltalálni a célpontot. Ugyan így észrevétlenek maradhatnak az ellenséges erők előtt, ám a nagy távolság miatt probléma lehet, hogy megbizonyosodjanak róla, találtak-e. Erre megoldást kínálnak azok a töltények, melyek némi pirotechnikai ügyeskedésnek köszönhetően szabad szemmel is láthatók. Ez azonban újabb problémához vezet: ha a lövedék útját a mesterlövész látja, akkor az ellenség is kiszúrhatja, és jó irányba viszonozhatja a tüzet.
Itt jön be a képbe az úgynevezett hűtött termikus irányzék (cooled thermal sight), aminek lényege, hogy az irányzék képalkotó szenzorát -153 Celsius-fokra hűti a beépített rendszer. Maga a technológia nem újdonság, a Teledyne FLIR azonban egy olyan eszközt mutatott be, amiről állítja, sokkal jobb képet képes készíteni, mint az eddigi hasonló irányzékok.
A HISS HD-t a már a fegyveren lévő irányzék elé lehet felszerelni. Bár a -153 Celsius-fok túlzásnak tűnhet, az alacsony hőmérsékletű szenzorra szükség van, hogy csökkentse a képzajt, és tisztán láthatóvá tegye mind a környezetet, mind pedig a kilőtt töltényt. A cég szerint ennek köszönhetően akár 2200 méterről is pontos lövést adhat le a mesterlövész.
Zachary Fuller, a Teledyne FLIR értékesítési vezetője szerint az első néhány méteren még nem lászik a golyó, ám amint elkezd lassulni, máris láthatóvá válik. A szerkezettel fotókat és videókat is lehet készíteni az akcióról, így azt továbbítva a parancsnokság értékelni tudja az akció kivitelezését.
Fuller megjegyezte: a készülék nemcsak a mesterlövészek fegyverén, akár különálló módon is használható, így akár megfigyelést is lehet végezni a segítségével.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.