Tech hvg.hu 2024. március. 11. 11:03

Megoldották az egyik legnehezebb feladatot, 2028-ra feltámaszthatják a gyapjas mamutot

Amerikai kutatóknak sikerült újraprogramozniuk az ázsiai elefántok sejtjeit. Ezek az állatok genetikailag 99,6 százalékban hasonlítanak a mamutokra.

A fajok kihalása ellen küzdő amerikai biotechnológiai vállalat, a Colossal Biosciences néhány évvel ezelőtt vágott bele abba a projektbe, melynek célja, hogy feltámasszon egy rég eltűnt állatot: a mamutot. A cég 2028-ra szeretné elérni ezt az eredményt, melyhez most egy lépéssel közelebb kerültek a szakemberek. Az IFLScience azt írja, a világon elsőként sikerült kitalálniuk, hogyan programozzák újra az elefántok őssejtekhez hasonló sejtjeit. Ezek azok, amelyek az embrionális fejlődés során három csírarétegre differenciálódnak, hogy a szervezetben minden sejttípus létrejöhessen.

A gyapjas mamutokhoz hasonló, hidegtűrő emlősök létrehozásához a szakemberek régóta az alapvető fenotípusaihoz kapcsolódó gének azonosítására koncentrálnak. Ez ebben az esetben olyan tulajdonságokat jelent, mint az ívelt agyar, a kupolás koponya, illetve maga a hidegtűrő képesség.

Alaszkai gyapjas mamut művészi rajza.
James Havens / The Havens Studio

Ha sikerülne újra létrehozni az ezek fejlődéséhez szükséges géneket, akkor ismét mamutok járhatnák az Északi-sarkot. Ehhez azonban először a kihalt állat legközelebbi rokonát kell megvizsgálni – ami ebben az esetben az ázsiai elefántot jelenti. A két állat genetikai állománya 99,6 százalékban azonos.

Eriona Hysolli, a Colossal Biosciences biológiai tudományok részlegének vezetője szerint az elsődleges cél az volt, hogy képesek legyenek előállítani az embrionális őssejtszerű sejteket. Ezek nemcsak a mamut feltámasztásában játszhatnak szerepet, hanem például az ázsiai elefántok kihalásának megakadályozásában is.

A CIA egyik cége is pénzt ad arra, hogy feltámasszák a gyapjas mamutot és az erszényes farkast

Külföldi hírességek sora szeretné a nevét látni valamelyik kutatási eredmény mellett. Úgy tűnik, ehhez hasonló álmokat dédelget a CIA is.

Hysolli szerint emellett további pozitív hozadéka is lenne a mamutok feltámasztásának: újra helyre tudna állni az az ökoszisztéma, amit az ember 10 ezer évvel ezelőtt kezdett el megváltoztatni azzal, hogy kiirtotta az állatfajt. A szakember szerint az állatok eltűnése miatt kevesebb szenet köt meg a környezet, magasabb a hőmérséklet, így összességében 80-szor több metán szabadulhat fel, ami növeli a globális felmelegedést. Az újbóli megjelenésükkel azonban kevesebb lehet a fa az adott térségben – itt természetesen nem csak az Északi-sarkra kell gondolni –, így segíthetnek a globális felmelegedés mérséklésében. A cég az ezzel kapcsolatos tanulmányát az biorXiv preprint szerveren tette közzé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.