Tech hvg.hu 2024. március. 08. 19:03

Először próbálták ki embereken a csodaanyagot, ami forradalmat hozhat az orvoslásban

Ígéretesen zárult az ultratiszta grafén-oxid első emberi vizsgálata, ami elindíthatja az anyagot az egészségügyi alkalmazás felé vezető úton.

Sokféle probléma kezelésében segíthet, miközben minimális kockázatot hordoz egy új nanoanyag, az ultratiszta grafén-oxid, melyet a Nature Nanotechnology folyóiratban írt le az Edinburghi és a Machesteri Egyetem kutatócsoportja.

A kapcsolódó vizsgálatok fókuszában álló anyag a grafén egy speciális fajtája. A grafén pedig híres a rendkívüli vékonyságáról, emellett viszont nagyon erős és rugalmas is.

Az új, nagy tisztaságú grafén-oxid vízálló, és az előzetes vizsgálatok alapján belélegezve sincs mellékhatása a tüdőre vagy a szív- és érrendszerre nézve.

Ez a lenyelhető, sós hínárból készült eszköz kiválthatja az okosórákat futás közben

A Sussexi Egyetem kutatói megalkottak egy olyan érzékelőt, mely teljes egészében környezetbarát anyagokból épül fel, és az egészségügy mellett a futóknál is jó szolgálatot tehet.

Mint az Interesting Engineering felidézi: a grafén 2004-es feltalálása óta széles körben felkeltette a figyelmet – ez ugyanis egy hatalmas potenciállal bíró anyag, melyet az elektronikától kezdve a víztisztító rendszereken át az egészségügyig alkalmazni lehet.

Utóbbi területen a célzott rákterápiák és a beültethető eszközök viszonylatában is vizsgálják – de elengedhetetlen annak a megértése, hogy milyen lehetséges mellékhatásai vannak, mielőtt még élesben is bevetnék. Ehhez pedig szigorú vizsgálatokra van szükség.

Éppen ezt valósították meg a két egyetem kutatói 14 önkéntes segítségével. Az alanyok alaposan ellenőrzött expozíciós vizsgálatokban vettek részt – azaz a grafén szervezetre gyakorolt hatását vizsgálták velük.

Megcsinálták a szuperanyagot: 10x olyan erős, mint az acél, de alig van súlya

A most elkészült anyag az acél sűrűségének alig 5 százalékát éri el, mégis 10-szer erősebb a fémnél.

A résztvevők egy speciális kamrában, arcmaszkban kerékpároztak edzőgépen, miközben két órán át ki voltak téve a grafénnek.

A tanulmány szerint semmilyen káros mellékhatás nem volt megfigyelhető az alanyoknál a tüdőfunkciók, a vérnyomás és az egyéb biológiai tényezők viszonylatában sem. Egyedül csak a grafén-belélegzés esetén tapasztaltak minimális hatást a véralvadásra, de ezt elhanyagolhatónak értékelték.

Az ilyen vizsgálatok hozzájárulnak ahhoz, hogy a grafén különböző módozatait orvosi célra is biztonsággal alkalmazni lehessen – akár beültethető implantátumok anyagaként is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.