Az Egyesült Államokban és Kínában végzett kutatás is ugyanarra az eredményre jutott: több lelkiproblémájuk van azoknak a tizenéveseknek, akiknek sok a testvérük. Azért felesleges messzemenő negatív következtetéseket levonni ebből, ugyanis más kutatások a testvérek pozitív hatását is kiemelték.
Meglepő összefüggést találtak kínai és amerikai kutatók a testvérek száma és a tinédzserek mentális egészsége között. A két országban végzett széleskörű elemzés ugyanis arra a következtetésre jutott, hogy a nagyobb családokból származó tinik lelki egészség rosszabb, mint az egykéké vagy azoké, akiknek kevés testvérük van.
A vizsgálat során – olvasható az Ohio Egyetem közleményében – különféle kérdéseket tettek fel a 14 év átlagéletkorú diákoknak mentális egészségükkel kapcsolatban. Az Egyesült Államokban 9100, Kínában pedig 9400 főt vontak be. A konkrét kérdések országonként eltérőek voltak. Kínában a testvérek nélküli tinédzserek jártak a legjobban a mentális egészség szempontjából, az Egyesült Államokban pedig azok a gyerekek, akiknek csak egy testvérük volt, vagy egykék voltak.
Egyes kérdéseket csak az Egyesült Államok adatai alapján tudtak elemezni a szakemberek. Az amerikai eredmények például azt mutatták, hogy a féltestvérek és az „igazi” testvérek egyaránt összefüggésben állnak a gyengébb mentális egészséggel. Ezenkívül az idősebb, illetve az életkorban közel álló testvérek, ezen belül is az egymáshoz képest egy éven belül született testvérek voltak a legrosszabb hatással a mentális állapotra.
A kutatók azzal érvelnek, hogy az eredmények összhangban vannak az „erőforrás-hígulás” magyarázatával. „Ha a szülői erőforrásokra úgy gondolunk, mint egy tortára, akkor egy gyerek azt jelenti, hogy megkapja az összes tortát, azaz a szülők minden figyelmét és erőforrását. De ha többen vannak, akkor minden gyermek kevesebb erőforrást és figyelmet kap a szülőktől, és ez hatással lehet mentális egészségére" – magyarázza Doug Downey, az Ohio Állami Egyetem szociológiaprofesszora, a tanulmány vezető szerzője. „Ez az erőforrás-hígulás megmagyarázhatja azt is, miért a korban egymáshoz közel állók a legérintettebbek: az ilyen gyerekek ugyanolyan típusú szülői erőforrásokért versenyeznek” – tette még hozzá.
A sok vagy kevés gyermeket nevelő családok más szempontból is különböznek egymástól, ami csökkentheti gyermekeik mentális egészségét. Minden országban a legnagyobb társadalmi-gazdasági előnnyel rendelkező (értsd: gazdagabb) családok gyermekei rendelkeztek a legjobb mentális egészséggel. Kínában az egygyermekes családok gyermekei voltak ilyenek, míg az Egyesült Államokban nulla vagy egy testvérrel rendelkező gyerekek.
Downey azért arra is felhívta a figyelmet, hogy az adatok nem tükrözik a testvérkapcsolatok minőségét. Elég valószínű, hogy a jobb minőségű testvérkapcsolatok előnyösebbek a gyermekek számára, és pozitívabb hatással lehetnek a mentális egészségükre.
A teljes képhez azért hozzátartozik, hogy míg ez a tanulmány a testvérek negatív hatását mutatja,
más kutatások arra jutottak, hogy a több testvér jobb szociális készségekkel jár az óvodások körében, és kisebb a válás valószínűsége a felnőttek körében.
„Még mindig van mit tanulnunk a testvérek hatásáról, ami különösen fontos most, mivel az Egyesült Államokban és más országokban alacsonyabb a termékenységi ráta. Egyre lényegesebb társadalmi kérdés annak megértése, hogy milyen következményekkel jár, ha egy gyerek kevesebb testvérrel nő fel, vagy egyke marad" – mondta Downey.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.