Az elmúlt két év mintegy 96 olyan tanulmányát nézték át, amelyek a koronavírus-fertőzés gyerekekre gyakorolt hatásával foglalkozott. Íme az eredmény.
A koronavírus-járvány legrémisztőbb időszaka már történelem, ezzel együtt a mai napig derülnek ki új információk arról, milyen károkat okozhat a fertőzés. Hogy pontosabb legyen a kép, a Libanoni Egyetem kutatói az elmúlt majdnem két év tudományos publikációiból válogattak.
Kezdetben 10 ezer cikket gyűjtöttek össze, majd ezeket kezdték el szelektálni. Kivették az adatbázisból azokat, amelyek nem tartalmaztak megfelelő adatokat a képalkotó diagnosztikáról, és azokat is, melyek nem azt vizsgálták, milyen hatással van a gyerekek agyára a koronavírus-fertőzés. Végül 96 tanulmány maradt a kezükben, amelyek 327 beteg adatait tartalmazták – írja az IFLScience.
Az összesített adatok európai és ázsiai országokból, valamint az Egyesült Államokból származtak. A legtöbb esetben a vizsgálat mágnesesrezonancia-képalkotással (MRI) készült, míg néhány esetben komputertomográfiát (CT), vagy más módszert alkalmaztak.
A Scientific Reportsban közölt eredményeik szerint, hogy a neurológiai tüneteket mutató Covid-fertőzött gyerekek többségénél a problémát az agyban végbemenő fizikális változás okozta. A vizsgálatba bevont gyerekek 43,74 százalékánál lehetett ilyen rendellenességet kimutatni.
Az eredmény ismét felhívta a figyelmet arra, hogy bár a koronavírus-fertőzés lefolyása jellemzően könnyebb a gyerekeknél, mint a felnőtteknél, ők is szenvedhetnek például a hosszú Covid tüneteitől.
Találtak egy lehetséges magyarázatot a tudósok, miért fertőznek kevésbé a koronavírusos gyerekek
A berlini Charité egyetemi kórház kutatói lézeres részecskemérővel számolták meg, mennyi aeroszol távozik a gyerekekből.
Az egyik leggyakoribb szövődmény a gyerekeknél az agyvelőgyulladás volt, de a tanulmány említi még a gerincvelő gyulladását és az érrendszeri problémákat is.
A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, gyerekek esetében az orvosoknak fokozottan kell figyelniük az esetleges neurológiai problémák kialakulására.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.