Tech hvg.hu 2024. március. 04. 19:03

Lemerültek Chile partjainál, és akkor jött az óriási meglepetés: több mint 100 sosem látott élőlény jött szembe

Rendkívül jól sikerült amerikai tengerbiológusok legutóbbi expedíciója. Rengeteg új faj mellett négy új mélytengeri hegyet is felfedeztek Chile-közeli vizekben.

Több mint 100 új fajt fedezett fel az amerikai Schmidt Ocean Institue nonprofit szervezet nemzetközi kutatócsoportja – számolt be róla a BBC. A szakemberek Chile partjainál olyan mélytengeri korallokra, tengeri sünökre, homárokra és egyéb élőlényekre bukkantak, amelyeket eddig soha nem jegyezett még fel a tudomány.

Erin Easton, a Texasi Egyetem tudósa és az expedíció egyik tagja szerint az élőlények után egy víz alatti hegységnél kutattak, nagyjából 2900 méteres mélységben. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogyan változik az élővilág a tenger mélyén lévő hegységek különböző részein. Ehhez egy mélytengeri robotot használtak – írja a Voanews.

Schmidt Ocean Institute

Easton szerint több mint 150 fajt sikerült megfigyelni, amikről korábban nem voltak feljegyzések az adott régióban, ezek között pedig több mint 100 olyan van, amelyek teljesen újak a tudomány számára.

Találtak olyan tengeri sünt, amely fél méter magasra is megnőtt.

Schmidt Ocean Institute

A kutatók összesen mintegy 52 777 négyzetkilométernyi területet térképeztek fel. Találtak olyan korallerdőket, amelyek a feltételezések szerint több ezer évesek lehetnek.

Schmidt Ocean Institute

Jyotika Virmani, a Schmidt Ocean Institute ügyvezető igazgatója a kutatás azért is volt jelentős, mert a régió nemcsak geológiai, biológiai szempontból is rendkívül fontos terület. Az új fajok mellett egyébként négy új mélytengeri hegyet is felfedeztek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.