Meglepte a brit Queen Mary University of London kutatóit, hogy az emberi szervezet nem azonnal reagál az étkezés elhagyására. A kezdeti időszak után azonban több erős változást is megfigyeltek.
Bár az elhízás igen komoly népegészségügyi probléma a nyugati világban, a fogyókúrázásba nem lehet csak úgy meggondolatlanul belevágni. A szakemberek mindig hangsúlyozzák, hogy konzultálni kell az orvosokkal, még mielőtt valaki kalóriamegvonásra adná a fejét.
Ennek ellenére emberek milliói tartanak böjtöt – ki vallási, ki egészségügyi okokból –, arról viszont nagyon kevés információ áll rendelkezésre, a hosszan tartó kalóriakorlátozásnak milyen biológiai hatása van. Az anglilai Queen Mary University of London kutatói ezért ezzel kapcsolatban kezdtek el vizsgálódni – számolt be róla az IFLScience.
A Nature Metabolism című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a kutatók 12 egészséges önkéntest vontak be a vizsgálatba, hogy vegyenek részt egy hétnapos kísérletben. Az egy hét során vizet ihattak, ételt azonban nem fogyaszthattak. A résztvevők állapotát ebben az időszakban szorosan figyelemmel kísérték, a kutatók naponta körülbelül 3000 különböző vérfehérje változását mérték.
Claudia Langenberg, a tanulmány szerzője szerint az önkéntesek szervezete a böjt első napjaiban energiaforrást váltott, és a glükóz helyett a raktározott zsírt kezdte el égetni. Ennek eredményeként a résztvevők átlagosan 5,7 kilogrammot fogytak az egy hét leforgása alatt, és azután is megmaradt a súlyuk, hogy a kísérlet véget ért.
A kutatók számára meglepő volt azt látni, hogy az első napokban nem ingadozott a vér fehérjeszintje. A harmadik napotól kezdve azonban az egészségre jelentős hatást gyakorló vegyületek százainak értéke kezdett el jelentős mértékben kilengeni. Összesen 212 ilyen anyag változását tapasztalták.
Az egyik ezek közül a SWAP70 nevű fehérje, amelynek szintje jelentősen csökkent. A kutatók szerint mivel korábban a marker alacsonyabb szintjét összefüggésbe hozták a rheumatoid arthritis kialakulásával, mindez magyarázat lehet arra, hogy a böjtölés miért segít csökkenteni a betegség tüneteit.
Kipróbálták, működik: lehet, hogy megvan a fogyókúra kulcsa
Azt hiszi, hogy az ételfotók meghozzák az étvágyát? Dán kutatók ezt egészen másképp látják, persze ehhez sokszor meg kell nézni ugyanazt a képet.
De csökkent a HYOU1 nevű fehérje szintje is, amit a koszorúérrel kapcsolatos betegségekkel hoztak összefüggésbe. Mindez azt sugallja, hogy a böjtölés jó hatással lehet a szív egészségére.
A kutatók ugyanakkor számos negatív hatást is tapasztaltak. Ilyen például a XI-es véralvadási faktor növekedése, ami potenciálisan növeli a trombózis kialakulásának kockázatát.
Öngyilkossági gondolatokat ébreszthet több súlycsökkentő szer, vizsgálatot indított az Európai Gyógyszerügynökség
Több olyan esetet is jelentett az Európai Gyógyszerügynökségnek Izland, ahol a fogyókúrás injekciókat használó embereknek öngyilkossági gondolatuk támadt. Egy esetben önsértés is történt.
Langenberg szerint most először sikerült megmutatni, milyen konkrét hatással van a szervezetre a böjtölés, ugyanakkor a hatások csak jóval később jelentkeztek, mint amire eredetileg számítottak.
A tudósok hangsúlyozzák, hogy orvosi felügyelet nélkül nem szabad böjtölésbe kezdeni, mert könnyen lehet, hogy annak nagyon erős negatív hatása lesz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.