Több fotót és egy videót is közreadott a Space Perspective nevű vállalat arról új űrkapszulájáról, amely már jövőre utasokat szállíthat a világűr kapujába.
Néhány évvel ezelőtt igen merész ötlettel állt elő az amerikai Space Perspective. A cég egy olyan kapszulát álmodott meg, amit egy hatalmas ballon emel a világűr széléig, fedélzetén űrturistákkal. A fejlesztés iránt nagy az érdeklődés, korábban többen is jelezték, szívesen utaznának a kapszulában, hogy aztán 30 km-es magasságban mondhassák ki egymásnak a boldogító igent.
A Neptune űrhajó (Spaceship Neptune) első prototípusát azóta építgetik, most Excelsior néven be is mutatták.
Taber MacCallum, a Space Perspective műszaki igazgatója szerint a szerkezet semmilyen korábbi űrkapszulához nem hasonlítható. Úgy véli, az eszközzel újradefiniálják az űrutazás fogalmát – már csak azért is, mert ha minden a terveknek megfelelően alakul, ez a cég visz elsőként szén-dioxid kibocsátása nélkül embereket a világűr pereméhez.
A 60 köbméteres kapszula átmérője 4,9 méter. Csaknem kétszer akkora, mint a Virgin Galactic Spaceship Two és a Blue Origin New Shepard űrkapszulái, és körülbelül négyszer akkora, mint a SpaceX Crew Dragon. A pilótája mellett nyolc utas is elfér benne.
A szerkezet panorámás kilátást biztosít utasainak, akik láthatják a Föld görbületét, valamint a világűrre is rálátásuk nyílik. Az ablakok képesek megszűrni a Napból érkező káros sugarakat, miközben segít szabályozni a belső hőmérsékletet.
A kapszulában kényelmesen le lehet ülni, van wifi, sőt, még egy mellékhelyiség is. Az ülőhelyekre szükség is lesz, tekintve, hogy az utazás hat órán át tart, a ballon ugyanis nagyjából 20 km/h sebességgel emeli a magasba a szerkezetet.
A cég 125 ezer dolláros áron kínál egy jegyet, ami átszámítva 44,8 millió forintot jelent. Eddig 1750 jegyet sikerült eladni, de a tervek szerint az év végére 4000 jegyet értékesítenének. Az első űrutazást 2025-re tervezi a gyártó.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.