Hónapokon át tartó próbálkozás után végre engedélyt kapott a Varda Space arra, hogy visszahozza a Földre az első űrgyárát.
Visszatérhet a Földre az első adag űrben gyártott gyógyszer, miután az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) megadta a visszatérési engedélyt a Varda Space gyárkapszulájának – több hónapos késést követően. A kanadai startup 2023 júniusában telepítette az első gyárát az űrben, vagyis állította Föld körüli pályára azt a W-Series 1-es műholdat, ami gyárként funkcionál.
Az egységnek azonban közel sem kellett volna ennyi ideig keringenie, elméletileg ugyanis már szeptemberben vissza kellett volna térjen a Földre. A vonatkozó engedélyt azonban hónapokon át nem kapta meg a Varda, míg végül áldását adta az FAA. Így február 21-én végre visszatérhet a kapszula egy Utah állambéli területen (Utah Test and Training Range), írja a Gizmodo.
Adódhat persze a kérdés, hogy mégis mi értelme bármit is így gyártani, a válasz pedig a mikrogravitációban rejlik: ilyen körülmények között ugyanis gyorsabban és jobb minőségben lehet sok dolgot előállítani. Mint korábban Will Bruey, a Varda alapítója elmondta, a jelenleginél jobb teljesítményre képes optikai kábeleket vagy épp életmentő gyógyszereket is csak az űrben lehet előállítani.
Az űrben töltött extra néhány hónap jó eséllyel nem volt káros hatással a kapszulában tárolt anyagokra, bár a későbbiekben, komplexebb gyógyszerek esetében fontos lehet az időintervallumok betartása. Az első, február 21-én visszatérő kapszulában a ritonavir nevű hatóanyag fejlesztése volt a középpontban, melyet a HIV-fertőzöttek és a koronavírusban szenvedő betegek kezelésére is használnak.
A Varda Space már a következő küldetésre készül, melyet idén nyáron indíthatnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.