Az amerikai elektromos hálózat stabilitására is veszélyes lehet a kriptovaluták bányászatából fakadó áramfogyasztás, és a Biden-kormányzat most pontosan felméri, mennyire.
A kriptovaluta-bányászat köztudottan hardverigényes, ezáltal pedig az energiaigénye is magas – méghozzá nagyon. Mindez komoly környezeti károkat okoz, és úgy tűnik, hogy az Egyesült Államokban már a Biden-kormányzat is szeretne tisztább képet látni arról, hogy mennyire. Az amerikai Energiaügyi Minisztérium egyik szervezete ugyanis ezentúl megköveteli, hogy a nagyobb kriptobányászok adjanak le jelentést az elektromosáram-használatukról.
A környezeti károk mellett az is indokolhatja mindezt, hogy a kriptobányászat már az amerikai elektromos hálózat stabilitását is veszélyeztetheti: mint az Engadget példaként hozza, a tevékenység már az ország energiafogyasztásának 2,3 százalékát teszi ki. Ami elsőre nem tűnhet soknak, de éves viszonylatban már 90 terawattórát (TWh) jelent.
Hogy ez mennyire sok, azt jól szemlélteti, a 90 TWh Finnország, Belgium, vagy Chile éves áramfogyasztásánál is több.
A világ kriptobányászai 2023-ban annyi elektromosságot használtak, mint teljes Ausztrália.
Hatmilliószor több vízbe kerül, ha így fizet; minden egyes tranzakció egy úszómedencényi vizet használ el
Csak 2021-ben 1600 milliárd liter vizet használt el összesen a Bitcoin, és ez a szám 2023-ban már jóval magasabb lehet - derül ki egy új elemzésből.
Az amerikai adatgyűjtési gyakorlat a héten már kezdetét is vette, és az iparág növekvő igényeit hivatott felmérni – például, hogy hol kiugróan magas az ebből fakadó energiafogyasztás.
Hogy ez mekkora probléma, azt jól szemlélteti, hogy az összes Bitcoin 38 százalékát az Egyesült Államok területén bányásszák – 2020-ban ez az érték még 3,4 százalék volt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.