Hasznos, de nem kijátszhatatlan eszközt ad a felhasználók kezébe az OpenAI – ellenőrizhető lesz, hogy az adott fotó valós, vagy a mesterséges intelligencia szüleménye.
A mesterséges intelligenciára épülő képgenerátorok egyre komolyabb problémát jelentenek, mivel sok esetben már kimondottan nehéz megkülönböztetni a segítségükkel létrehozott fotókat a valóságtól.
Az OpenAI által működtetett ChatGPT és DALL-E 3 ezentúl digitálisan megjelöli az általuk generált fotókat, legalábbis a metaadatok között már arra vonatkozó információk is lesznek, hogy mivel készült az adott kép. A webes eszközök már ezekkel az adatokkal együtt hozzák létre a fotókat, míg a mobilos változatok február 12-én bővülnek ezzel a képességgel.
A metaadatok a C2PA nyílt szabványt követik, és a Content Credentials Verify nevű eszközzel lehet ellenőrizni, honnan is ered egy adott fotó – ezt ide kattintva éri el.
Már a valódi emberek valódi fotói tűnnek kamunak azokhoz képest, amiket a mesterséges intelligencia képes létrehozni
Komoly problémát okozhat a jövőben, hogy a mesterséges intelligencia a megtévesztésig élethű képet képes generálni fehérbőrű emberekről. A színesbőrűeknél már más a helyzet.
Ez a megoldás azonban még nem oldja meg végérvényesen a problémát – ha a fotó metaadatai sérülnek, mert valahová például azok nélkül töltötték fel, máris lehetetlen pontosan visszakövetni. Ugyanez vonatkozik a képernyőképekre is – jegyzi meg az Engadget.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.