Új, nyílt forráskódú programozási nyelvet adott ki az Apple a konfigurációkezelés egyszerűsítéséhez. Csökkenti a hibákat, fokozza a biztonságot, és számos területen bevethető az infrastruktúráktól az alkalmazásokig.
Nem biztos, hogy az Apple neve jut először az ember eszébe, ha nyílt forráskódról hall, ezért is meglepő picit a hír, hogy ezúttal erre a területre merészkedett a cupertinói nagyvállalat a Pkl (ejtsd: pickle, azaz magyarul savanyúság) programozási nyelv kiadásával. Ezt a nyelvet kifejezetten a konfigurációkezelésre tervezték. Erőssége könnyen érthető szintaxisában rejlik, miközben az általános célú nyelvekben megtalálható alapvető képességeket kínálja, beleértve az osztályokat, függvényeket és ciklusokat.
A lépésenkénti utasítások kiadása helyett ez a nyelv a kívánt állapotok meghatározására összpontosít, azaz nem konkrét műveletek felvázolására. Ez megkönnyíti a konfigurációs fájlok megértését és karbantartását, különösen azok számára, akik kevésbé ismerik a bonyolult parancsfájl-szintaxist.
A hírről beszámoló MSPowerUser példákatt is említ. Számos beállítás képzelhető el különböző dolgokhoz, például a telefon fényerejéhez, a wiif-jelszóhoz vagy akár a játékszabályokhoz. Ezeket a beállításokat a menükben való kattintással vagy kód beírásával lehet módosítani. De mi lenne, ha volna egy egyszerűbb módszer, például a programozó egy listát írhatna arról, hogy mit szeretne, és hagyná, hogy a számítógép kitalálja, hogyan is kell csinálni.
A Pkl éppen ez igyekszik lenni. Az Apple új programozási nyelvét kifejezetten az ilyen jellegű beállítások kezelésére tervezték. Bonyolult utasítások írása helyett csak el kell mondani a Pkl-nek, hogy mi legyen az eredmény, és ő már intézi a többit.
A Pkl előtérbe helyezi az adatok integritását és biztonságát a típusellenőrzés, a sandbox-kezelés és a legkevesebb jogosultság révén. Ezt a nyelvet egyébként már több éve használják az Apple-nél, a mostani, nyílt forráskódú projektként való kiadása pedig lehetőséget teremt a közösségi hozzájárulásra és a szélesebb körű alkalmazásra. Mindenesetre a mostani kiadás rávilágít az Apple növekvő elkötelezettségére a nyílt forráskódú közösség iránt.
A Pkl részletesebb leírását itt találja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.