Tech hvg.hu 2024. február. 09. 12:03

Eldőlt a vita: jobban jár, ha gépelés helyett inkább kézzel írja le, ami fontos

Erősebb agyi összeköttetéseket eredményez a kézírás, mint a gépelés – mutat rá a Norvég Tudományos Műszaki Egyetem vizsgálata.

A digitalizáció tükrében egyre inkább háttérbe szorul a hagyományos kézírás, és a helyét átveszi a billentyűzeten történő gépelés. Az iskolákban még tartja magát a klasszikus írás, ugyanakkor az egyetemi jegyzetelés ma már egyre kevésbé történik papíralapon.

Pedig lehet, hogy érdemes lenne inkább tollat ragadni: a Norvég Tudományos Műszaki Egyetem friss tanulmánya szerint kézírás során olyan agyi összeköttetések jönnek létre, amelyek billentyűzeten történő írásnál kevésbé mutathatók ki.

Audrey van der Meer, az intézmény neuropszichológus professzora azt szerette volna megérteni, hogy az agyi neurális hálózatok miként reagálnak az egyes jegyzetelési módszerekre.

A kapcsolódó vizsgálatokat 36 önkéntes bevonásával végezték el, akiktől elektroenkefalográfia (EEG) segítségével gyűjtöttek adatokat, miközben azt kérték tőlük, hogy írjanak le, vagy gépeljenek be egy képernyőn megjelenő szót – derül ki a Frontiers folyóiratban publikált tanulmányból.

Ezért gond, ha keveset ír kézzel a gyerek

Manapság egyre több iskolában fogadják el, hogy elektronikus eszközökön, tableteken, laptopokon írják meg a házi feladatot a gyerekek, azonban egyre több kutatás erősíti meg azt, hogy az írás mikéntje hatással lehet a tanulási és emlékezési képességekre.

Az adatokból kimutatták: a kézzel történő írás során bonyolultabb összeköttetések alakultak ki az agyban – azoknál, amelyek a tanulást segítik elő.

A vizsgálatok során a résztvevők nem papírra írtak, hanem digitális tollat használtak, de a kutatók szerint ugyanezeket az eredményeket kapták volna rendes toll használata esetén is.

Audrey van der Meer szerint az agyi különbségek a betűk körültekintő formázásából eredtek, ami jobban kihasználja az érzékszerveket. A billentyűk leütéséhez azonban kevesebb agyi stimuláció szükséges – összegez az Interesting Engineering.

Az adatok tükrében érdemes lehet a megtanulandó dolgokat inkább kézzel leírni – így ugyanis könnyebbé tehető a dolgok megjegyzése.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.