A faj az orvvadászat miatt került a kihalás szélére.
Egy speciális megtermékenyítési eljárás mentheti meg a kihalástól az északi szélesszájú orrszarvút, amelyből már csak két nőstény példány él a világon – írja a BBC.
A tudósok azért bizakodók, mert a szervezeten kívüli megtermékenyítés (in vitro fertilizáció, IVF) nevű eljárással – amely során egy laboratóriumban létrehozott embriót ültetnek be egy „béranyába” – sikeresen megtermékenyítettek egy déli szélesszájú orrszarvút, amely közeli rokonságban van a kihalás szélére sodródott északi szélesszájú orrszarvúval.
„Az első sikeres embrióbeültetés orrszarvúnál hatalmas lépés” – mondta Susanne Holtze, a németországi Leibniz Állatkerti és Vadvilágkutató Intézet tudósa, aki a faj megmentéséért küzdő Biorescue projekt tagja.
Az északi szélesszájú orrszarvúak egykor nagy számban éltek Közép-Afrikában, de az orvvadászat – amelyet a szarvuk iránti kereslet táplált – kiirtotta a vadon élő populációt. A mára maradt két nőstény példányt – a 2021-ben „nyugdíjazott” Najin és lánya, Fatu – szigorúan őrzik a kenyai Ol Pejeta Természetvédelmi Területen. Mivel nem képesek szaporodni, a faj technikailag kihalt.
(Nyitóképünkön az utolsó két, még élő északi szélesszájú orrszarvú látható. Fotó: Naveena Kottoor / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)