Nem ártana, ha a közvélemény kellően szkeptikus lenne az interneten látott képekkel kapcsolatban, tekintettel a mesterséges intelligenciával megjelenő, elsősorban a fehér bőrű arcokra vonatkozó hiperrealizmusra – összegezték kutatási eredményeiket ausztrál szakemberek.
Ideje, hogy megismerkedjünk a hiperrealizmus fogalmával – javasolják az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatói, utalva arra, hogy a mesterséges intelligencia által generált arcok legalább annyira valóságosnak tűnnek, mint a valódi emberi arcok, sőt olykor még „emberibbnek”.
A szakemberek 124 résztvevőt vontak be a kísérleteikbe, akiknek különböző fehér arcokról készült képeket mutattak. Meg kellett mondaniuk, hogy az arcok valódiak-e, avagy egy adott algoritmus generálta őket. Ez utóbbiakat a kísérleti alanyok az esetek kétharmadában valódinak ítélték, jóval többször, mint az igazi arcokat – ezt a jelenséget nevezték el a kutatók MI hiperrealizmusnak. Ráadásul akik azt gondolták, hogy a mesterséges intelligencia által generált arcai igaziak, azok voltak a legbiztosabbak a véleményükben.
A kutatók egyébként az okokat is felfedezték. Míg régebben gyakran voltak ellentmondások a mesterséges és a valódi arcok között, például a szemek árnyékolása esetében, ezek mára megszűntek, a MI kinőtte a gyerekbetegségeit. Persze még mindig vannak fizikai különbségek a mesterségesen létrehozott és az emberi arcok között. Az előbbiek általában arányosabbak, azonban a személő épp ezt tarthatja emberinek. Egyébként ezek az eltérések is átmenetiek, a mesterséges intelligencia ugyanis annyira gyorsan fejlődik, hogy még ezek a különbségek is hamarosan eltűnnek. Ez a tendencia viszont, állítják a kutatók, komoly következményekkel járhat a félretájékoztatás és a személyazonosság-lopás elterjedése miatt.
Volt a szóban forgó kutatásnak még egy érdekes észrevétele. Az említett hasonlóságot nem találták meg más kutatásokban, amelyekhez ugyanazt az algoritmust használták, viszont különböző etnikumokhoz tartozó arcokat is generáltattak. Azoknál ugyanis könnyebben lebukott a mesterséges intelligencia. A magyarázat az lehet, hogy a gépi algoritmusokat elsősorban fehér arcokra tanítják. Mindez végső soron megerősítheti a faji elfogultságokat az interneten – vélik a kutatók.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.