Tech hvg.hu 2024. január. 18. 10:55

Kína már jóval előbb tudhatott a koronavírusról, mint hogy szólt volna a világnak

Kínai kutatók több mint két héttel korábban izolálták a Covid–19 vírust, mielőtt megosztották azt az Egészségügyi Világszervezettel. Mindez hagy némi kétséget afelől, hogy vajon tényleg ismerjük-e a járvány kitörésének körülményeit.

Kínai kutatók már 2019. december végén izolálták és feltérképezték a Covid–19 vírust, vagyis legalább két héttel azelőtt, hogy Peking nyilvánosságra hozta a vírussal kapcsolatos információkat – állítja a Wall Street Journal egy, az amerikai egészségügyi minisztériumtól kikerült dokumentum alapján.

Egy, az amerikai képviselőházi bizottság által megszerzett, és a lapnak átadott dokumentumból kiderül, hogy egy pekingi kutató már 2019. december 28-án feltöltötte a vírus csaknem teljes szekvenciáját egy amerikai kormányzati adatbázisba. A kínai tisztviselők ekkor még „ismeretlen” vírusos tüdőgyulladásként jellemezték a Vuhanban kitört járványt, és még be sem zárták azt a piacot, ahonnan később az egész járványt származtatták.

A kínai kutató, Lili Ren - aki decemberben feltöltötte a vírus szekvenciáját egy amerikai kormányzati adatbázisba - egy amerikai finanszírozású projekt közreműködőjeként dolgozott, amelynek célja annak tanulmányozása volt, hogy a koronavírus hogyan terjedhet át állatokról emberre. A munkát, amely magában foglalta a denevérminták gyűjtését Kínában, a nonprofit EcoHealth Alliance felügyelte. Az amerikai egészségügyi minisztérium nem válaszolt a lap azon kérdésére, hogy miért nem hozták nyilvánosságra korábban a Ren beadványával kapcsolatos információkat.

Megtalálták a hosszú Covid egyik legrosszabb tünetének okát, és egyelőre nincs rá gyógymód

A koronavírus-fertőzés hosszan tartó utóhatásától szenvedők közül sokan éreznek izomgyengeséget, ők a fertőzés előtti állapotukhoz képest sokkal hamarabb elfáradhatnak. Holland kutatók friss tanulmánya ennek hátterére világít rá.

Kína csak 2020. január 11-én osztotta meg a vírus szekvenciáját az Egészségügyi Világszervezettel. A szakemberek szerint ez a plusz két hét kulcsfontosságúnak bizonyulhatott volna a világ orvosai számára, hogy hamarabb megértsék a Covid–19 terjedését, meghatározhassák a védekezés módjait.

Az új információ ugyan nem segít tisztázni, hogy a Covid egy fertőzött denevértől származik-e, vagy esetleg egy laboratóriumból szabadult-e el, de hagy némi kétséget afelől, hogy vajon tényleg ismerjük-e a járvány kitörésének körülményeit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés