Tech hvg.hu 2024. január. 16. 20:03

Megoldódhatott a Nap egyik legnagyobb rejtélye

A tudósok szerint részben a Nap leghidegebb pontjai lehetnek a felelősek a legforróbb régiókért az égitesten.

A Nap fotoszférája, ahonnan a Földre érkező fény 90 százaléka érkezik, nagyjából 5600 Celsius-fokos, a fölötte található napkorona esetében azonban többmillió fokos hőmérséklet uralkodik. Hogy miként melegszik fel ilyen extrém hőmérsékletűre, az máig rejtély.

A kérdéssel kapcsolatban az amerikai Big Bear Solar Observatory (BBSO) tudósainak van a legfrissebb elmélete: a Nature Astronomy hasábjain közzétett néhány hónapja közölt publikációban arról írnak, hogy a napkoronát a Nap leghidegebb régiói, az úgynevezett napfoltok hevíthetik fel ennyire.

A napfoltok olyan intenzív mágneses mezők, amelyek átmenetileg leállítják a konvekciós folyamatokat a Napon. (A konvekció a plazma részecskéinek hidrodinamikai áramlása során végbemenő energiatovábbítást jelenti.) A folyamat leállása miatt a nagy mágneses intenzitású terület nem fogadja be a kavargó töltött gázokat a Nap belsejéből, így az adott terület hőmérséklete csökkeni kezd. Emiatt a szondák és teleszkópok képein az adott terület sötétebbnek tűnik – olyan, mintha foltos lenne a Nap.

Van egy óriási folt a Napon, teleszkóp sem kell, hogy megnézze

Az AR3310 kódjelű napfolt épp a Föld felé néz, ami optimális, hogy megfigyeljük. Ezt azonban nem szabad védőfelszerelés nélkül megtennünk.

A kutatók a Goode Solar Telescope segítségével figyelték meg a napfoltok legsötétebb részeit. Kiderült, hogy ezek mágneses mezője 6000-szer erősebb, mint a Föld sajátja. Ezek szerint elegendő mágneses energiát szállíthatnak ahhoz, hogy felmelegítsék a koronát.

Az úgynevezett plazmarostok kúp alakú struktúraként jelennek meg a napfoltokban, jellemzően 500–1000 km magassággal és 100 km szélességgel. Élettartamuk nagyjából 2–3 perc, de újra megjelenhetnek ott, ahol ennyire erős a mágneses mező – magyarázta Vasyl Yurchyshyn, a BBSO napfizikusa.

A csapatnak először sikerült megfigyelnie a kúpok oldalirányú rezgését, ami végső soron energiát továbbít a korona felé. A szakemberek szerint ugyanakkor ha mindez magyarázatot is ad a napfoltok feletti korona hőmérsékletére, nem húzható rá egy az egyben a teljes napkorona hőmérsékletére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.