A Vulcan-rakéta még sikerrel levált, és ezután az egyes rendszerek is rendben elindultak, ám valamilyen anomália ütötte fel a fejét a NASA Peregrine 1-missziójánál. Próbálják megoldani.
Mint arról beszámoltunk, magyar idő szerint hétfő reggel – több mint fél évszázaddal az Apollo-17 küldetést követően – az Egyesült Államok újra leszállóegységet indított a Holdra, fedélzetén a NASA tudományos kísérleti berendezései és kisméretű holdjárói mellett egy magyar időkapszulával is.
A Peregrine nevű landolóegységet az Astrobotic Technology indította útnak, ám nem sokkal később már valamiféle „anomáliáról” érkeznek a hírek, melynek megoldásán dolgoznak a szakemberek – írja a Sky News.
A United Launce Alliance Vulcan-rakétája még sikeresen levált a Peregrine-ről, és meg is kezdte a telemetriai adatok továbbítását a NASA-nak. Az Astrobotic repülési rendszerei elindultak, és a várt módon működtek is, ám a meghajtórendszerek aktiválása után, amikor biztonságos működési állapotba lépett, valamilyen probléma ütötte fel a fejét.
Hétfő reggel elindult a Holdra az első magyar tárgy
Több mint fél évszázaddal az Apollo-17 küldetés után az Amerikai Egyesült Államok újra leszállóegységet indított a Holdra: a Peregrine nevű űrszonda nemcsak a NASA tudományos kísérleti berendezéseit és kisméretű holdjárókat visz magával, de egy magyar időkapszula is helyet kapott a fedélzetén, rajta jelentős magyar tudósok munkásságával és az Aranycsapat történetével.
Az egység a hiba miatt nem tudott egy stabil, nap felé mutató tájolást felvenni. A szakemberek már dolgoznak a probléma kezelésén, és a további adatok elemzését követően bővebb információkkal szolgálnak majd.
A leszállóegységről, a küldetés céljairól, valamint a magyar érintettségről a korábbi cikkünkben írtunk részletesen.
Amint további fejlemények érkeznek az ügyben, természetesen azokról is beszámolunk majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.