Tech hvg.hu 2024. január. 03. 09:03

A telefonokba szerelik majd be: a láthatatlant is látja majd a Samsung új kamerája

A kamerák is MI-funkciókat kapnak a jövőben, ezek közül az egyik legérdekesebb a Samsung azon fejlesztése lehet, mely sajtóértesülés szerint a „láthatatlan dolgokat” is látja majd.

A Sony és a Samsung nem csupán okostelefon-gyártók, de mobilos kameraszenzorokat is gyártanak, melyeket aztán más vállalatok is beépíthetnek a készülékeikbe. Utóbbira az egyik ismert példa az Apple, bár ők a kameraszenzorok tervezését jellemzően házon belül végzik.

A területen a Sony a piacvezető (ők gyártanak az Apple-nek is), és a Samsung „csak” a második helyet foglalja el – ezen azonban szeretnének változtatni, nem is akárhogyan. A mesterséges intelligenciát vetheti be a dél-koreai gyártó, erről ír a Business Korea. A jelentés szerint a Samsung azon dolgozik, hogy egy MI-alapú feldolgozóegység kerüljön a kameraszenzorok mögé.

Az MI nem teljesen ismeretlen már a Samsung számára, ha kamerákról van szó: 2023 elején Zoom Anyplace néven már lerántották a leplet egy MI-vel működő technológiáról, amit Zoom Anyplace-nek neveznek – erről itt írtunk bővebben, de dióhéjban ez egy, a videóra fókuszáló funkció, ami az MI-vel követi a mozgó témákat – automatikusan.

2024-ben eldőlhet, van-e még értelme az okostelefonnak - és van-e már értelme mesterséges intelligenciának

Mennyiségi mellett minőségi változásokat is hozhat a hétköznapokban használt technológiák terén a következő év. Két olyan dologgal jövünk, amelyek az előttünk álló évben várhatóan mindannyiunk életében kisebb-nagyobb változásokat hozhatnak. Fókuszban az okostelefonokat talán leváltó készülékek és a mesterséges intelligencia, a minden korábbinál aprócskább összetevőkből álló chipek, valamint az eddiginél gyorsabb mobil- és wifi-hálózatok.

A távlati célok között azonban a Business Korea SamMobile által szemlézett cikke szerint még több MI-funkció szerepel, melyek közül talán a legérdekesebb egy olyan kameraszenzor, ami így már a „láthatatlan dolgokat” is látja majd. Hogy ez mégis mit takar, az jelen pillanatban nem ismert, a koreai lap sem bocsátkozott részletekbe. Annyit sejteni csak, hogy erre még várni kell egy kicsit: valamikor 2027 környékén lehet számítani ilyesmire, és az a cél, hogy a kameraszenzorokkal utánozni tudják az emberi érzékszerveket.

Mindezek, bár még csak távlati célok, de egy érdekes jövőt vetítenek előre, melyben – a mesterséges intelligencia segítésével – még többre lehet majd képes az okostelefonunk, vagy ami majd évek múlva esetlegesen kiváltja azt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?