Az ausztrál DeepSouth 2024 áprilisától lesz elérhető a tudósok számára, és olyan léptékű számítási kapacitással rendelkezik, mint egy emberi agy.
Különleges számítógépet építenek az ausztrál Western Sydney Egyetem tudósai. Az IFLScience híre szerint a DeepSouth szuperszámítógép 228 billió szinaptikus művelet végrehajtására lesz képes másodpercenként. Ez az agyban található neuronok aktivitási szintjével mérhető össze.
André van Schaik, a projekt egyik szakértője szerint eddig azért nem sikerült az agyat szimuláló számítógépet építeni, mert a kiugró neurális hálózatok szimulálása a többmagos processzorokkal és a grafikus egységekkel túlságosan lassú és energiaigényes. Ez utóbbi a legnagyobb probléma, hiszen az agy egy rendkívül energiatakarékos szerv, ezt a hatékonyságot azonban ezidáig nem sikerült lemásolni. A Frontier nevű szuperszámítógép, amit jelenleg a világ leggyorsabb ilyen rendszerének tartanak, 22,7 MW-ot igényel a működéséhez.
Ezzel szemben az emberi agy mindössze 20 W-nyi energiát fogyaszt. Van Schaik úgy látja, a most készülő új rendszer az innovatív neuromorf kialakításnak köszönhetően változtatni fog ezen a problémán.
A DeepSouth egyszerű processzorok hálózatából áll, amelyek párhuzamosan dolgoznak egymás mellett. Ezzel gyakorlatilag utánozza azt a módot, ahogyan az agyban a különböző neuronok a szinapszisokon keresztül kapcsolódnak egymáshoz. A rendszer skálázható és könnyen újraprogramozható a Python nyelv segítésével.
Az eszközzel az orvosbiológia, a robotika, az űrkutatás és a mesterséges intelligencia terén lehet majd dolgozni.
A gépet a tervek szerint 2024 áprilisától lehet majd használni, először a tudomány képviselőinek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.