Tech hvg.hu 2023. december. 26. 18:03

Rengeteg víz lehet a Hold túlsó oldalán, és ez nagyon jó hír

A dél-koreai Danuri űrszonda mérései alapján a Hold Földtől távolabb eső oldalán nagyobb kiterjedésűek a mágneses anomáliák, mint korábban gondolták. Mindez arra enged következtetni, hogy jobb vezetőképességgel rendelkezik – azaz víz is lehet ott.

Az Egyesült Államok mellett Kínának és Indiának is vannak tervei a Holdon, nem is beszélve az oroszokról. A letáborozáshoz elengedhetetlen, hogy előtte alaposan feltérképezzék az égitest még nem ismert részeit. Ezt teszi a dél-koreai Danuri nevű űrszonda is, melynek adatai alapján most egy érdekes megállapításra jutottak a szakemberek.

A Holdnak jelenleg nincs olyan mágneses tere, mint a Földnek, a Marshoz hasonlóan azonban van néhány érdekes helyi mezője. Ezek a mágneses anomáliák annyira felkeltették a kutatók érdeklődését, hogy a NASA két kisebb műholdat is küldött az égitesthez, amelyek egymástól 180 km-es távolságban keringenek – írja az IFLScience.

olvasói fotó: Lampért Gábor

Az egyik legismertebb mágneses tér az úgynevezett Reiner Gammának nevezett területen található, amit a Danuri kivételes részletességgel fotózott le. A Nature-ben megjelent publikáció szerint a Danuri azt találta, hogy a mágneses mezők jóval nagyobbak, mint azt korábban gondolták, ami pedig azt mutatja, hogy a mélyben sokkal nagyobb a Hold vezetőképessége.

Ez két esetben lehetséges: ha a Hold túlsó oldalán melegebb van, vagy ha sok víz van a felszín alatt. Ez az utóbbi eshetőség az, ami felkeltette a kutatók érdeklődését. Ha ugyanis valóban erről van szó, akkor a jövőbeni küldetéseket is érdemes lehet ehhez a területhez minél közelebb megszervezni.

268 ezermilliárd liter víz lehet a Hold felszínén

Minden jel szerint bőséges mennyiségű víz lehet a Hold felszínén ahhoz, hogy ellássa a leendő holdbázis tudósait.

A 2022 decemberében pályára állt dél-koreai űrszonda korábban lefotózta a Hold sötét oldalát, ami nagy segítség lehet a jövőben a pontos landolási helyszín kiválasztásánál.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.