Tech hvg.hu 2023. december. 16. 10:03

Van egy idegen csillag a Tejútrendszer közepénél, egy másik galaxisból érkezett

Az S0-6 kódjelű csillag a Tejútrendszer azon régiójában található, ahol jelenlegi ismereteink szerint fizikailag nem lehetséges, hogy ilyen csillagok képződjenek. Japán kutatók szerint egy ősi galaxisütközés maradványát láthatjuk.

Különleges csillagra bukkantak a japán Miyagi Egyetem tudósai. Az S0-6 nevű objektum a Tejútrendszer szívénél kering, ott, ahol a szupermasszív fekete lyuk, a Sagittarius A* is megtalálható. Nevét onnan kapta, hogy a tudósok S típusú csillagnak tartják: ezzel a névvel azokat a csillagokat illetik, amelyek a Tejútrendszer közepén lévő szupermasszív fekete lyuk közelében keringenek.

Az S-csillagokról az elhelyezkedésük miatt úgy gondolják, hogy nem keletkezhettek ott, a fekete lyuk ugyanis olyan extrém körülményeket teremt, ami nem teszi lehetővé a csillagképződést. Emiatt a tudósok úgy vélik, hogy a Tejútrendszer más részéről kerülhettek oda, azonban az S0-6 esetében még egy ennél is extrémebb feltételezéssel számolnak: azzal, hogy a csillag egy másik galaxisból származik – olvasható a Proceedings of the Japan Academy, Series B című tudományos lap hasábjain.

A tudósok éveken át vizsgálták az S0-6-ot, feljegyezve annak pályáját és sebességét. Még olyan gyorsulást is mértek, amely megerősíti, hogy az égitest a szupermasszív fekete lyuk körüli kering.

Miyagi University of Education / NAOJ

A csillag által kibocsátott fény elemzésével sikerült megállapítani, hogy nem a Tejútrendszerből származik. A kémiai összetétele arra utal, hogy a galaxisunkon kívülről jött ide, nagyjából 10 milliárd évvel ezelőtt.

A felfedezés abból a szempontból nem váratlan, hogy a Tejútrendszer nagyjából 13 milliárd éves, ez idő alatt pedig több kisebb galaxissal is összeütközött. Sőt, a várakozások szerint valamikor a jövőben az Androméda galaxissal is össze fog olvadni.

A kutatók most azon dolgoznak, hogy megfejtsék, pontosan honnan érkezett az S0-6.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.