Meglepő megállapítást tettek a kutatók 17 tanulmány átvizsgálásával: azoknál, akik macskát tartanak, duplájára nőhet a skizofréniával összefüggő megbetegedések kockázata.
Az ausztrál kutatók az elmúlt 44 és során publikált tanulmányokat vizsgáltak át, melyeket 11 különböző országban végeztek, megállapításaikat pedig a Schizophrenia Bulletin szakfolyóiratban közölték.
A macskatartás és a skizofrénia közötti összefüggést már egy 1995-ös publikáció is felvetette, és úgy vélte, hogy ennek hátterében a Toxoplasma gondii nevű parazitának való kitettség lehet – az eredmények azonban nem egyértelműek. Eközben vizsgálatok arra a következtetésre jutottak, hogy amennyiben valaki kiskorában van macskák közelében, nagyobb lehet a skizofrénia kialakulásának kockázata – azonban nem minden tanulmány talált összefüggést.
Mint a Science Alert írja, a nevezett parazita többnyire ártalmatlan, és nem megfelelően átsült hússal, vagy szennyezett vízzel terjed. A fertőzött macska harapása vagy ürüléke is átadhatja azt, de az esetek többségében nincs tünete a fertőzésnek – ám, mint azt a tudósok sejteni vélik, ez nem mindig lehet így.
Rámutatnak ugyanis, hogy amennyiben bekerülnek a szervezetünkbe, egészen a központi idegrendszerig juthatnak, ahol hatással lehetnek a neurotranszmitterekre.
Drága MRI-vizsgálat nélkül, testi jelek alapján is kimutathatók mentális problémák
Ausztrál kutatók vizsgálati eredményei szerint a mentális betegségek sokszor jóval nyilvánvalóbban érhetők tetten a testben, a rossz fizikai egészségben, mint az agyban.
Itt pedig elég komoly állapotottal hozták összefüggésbe a parazitát, kezdve a személyiségben bekövetkező változásoktól a pszichózissal kapcsolatos tünetek erősödésén át a különféle neurológiai tünetekig – mint a szóban forgó skizofrénia.
A 17 átvizsgált tanulmány nagyfokú összefüggést talált a macskatartás és a skizofréniával kapcsolatos betegségek nagyobb kockázata között – konkrétan kétszereset.
Mielőtt azonban az emberek gyanakvóan néznének a doromboló kedvenceikre, érdemes megjegyezni, hogy a merítésből 15 tanulmány kontrollvizsgálat volt, ami azt jelenti, hogy nem képes az ok-okozat bizonyítására.
Egyébként, mint azt a kutatók szintén kiemelik, a vizsgálatok egy része alacsony minőségű volt, és esetenként az eredmények is következetlenek voltak.
Akár a skizofrénia terápiájához is vezethet a Semmelweis Egyetem kutatóinak felfedezése
A 110 éve leírt skizofréniáról már számos tanulmány született, a pontos neuropatológiai hátterét azonban mindeddig nem tárták fel - most a Semmelweis Egyetem kutatása ért el egy fontos eredményt a területen.
Ennek ellenére érdekes elméletről van szó, még ha az egyértelmű, minden kétséget kizáró következtetések levonásához további kutatások szükségesek is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.