Nem ez az első eset, hogy az Apple nincs az élen egy újdonságnál, miközben szép lassan azért érleli a sajátját. Amikor pedig előrukkol vele, az tényleg közel van a tökéleteshez. Kérdés, hogy a mesterséges intelligencia előretörésének világában mennyire kifizetődő ez a stratégia.
Új korszak kezdődött a Google-nél Sundar Pichai vezérigazgató szerint: a Gemini-korszak. A Gemini a Google legújabb nyelvi modellje, amit a napokban mutattak be a nagyközönségnek. Nem titkolt célja, hogy maga mögé utasítsa a GPT-4-et, és erre minden esély meg is van. Sőt, a közzétett adatok alapján nem csak ezt múlja felül, hanem – írja a Qubit – a szakértő emberek teljesítményét is, méghozzá 57 témát felölelő adatsor elvégzésében. Ráadásul a Gemini multimodális nagy nyelvi modell, azaz a gépi tanulás során a szövegeken kívül képekkel, hangokkal, videókkal és programozási nyelvekkel is megismertették.
Új király érkezett tehát a mesterséges intelligencia világába, és ez azért felveti azt a kérdést, hogy hol van most az Apple? Cupertinóban is vannak persze próbálkozások, ennek keretében az Apple kiadott egy nyílt forráskódú gépi tanulási keretrendszert, az MLX-et (ML Explore), amely az Apple chipjein fut. A cél vele, hogy egyszerűsítsék az ML-modellek képzését és telepítését az Apple-hardvert használó kutatók számára.
„Éppen az ünnepekre, kiadunk néhány új szoftvert az Apple gépi tanulási kutatásából” – írja Awni Jannun, az Apple gépi tanulási csapatának tagja az X-en. „Az MLX egy hatékony gépi tanulási keretrendszer, amelyet kifejezetten az Apple áramköreihez, azaz a laptopodhoz terveztek”.
Just in time for the holidays, we are releasing some new software today from Apple machine learning research.
— Awni Hannun (@awnihannun) December 5, 2023
MLX is an efficient machine learning framework specifically designed for Apple silicon (i.e. your laptop!)
Code: https://t.co/Kbis7IrP80
Docs: https://t.co/CUQb80HGut
Miközben az Apple szinte csak lábujjhegyen közelít a publikumhoz a MI területén, a Google és az OpenAI már az emberi intelligencia szintjét feszegetik termékeikkel. Úgy tűnik, az Apple ezúttal sehol sincs hozzájuk képest, és ez – fogalmaz a Gizmodo – 2023 egyik nagy és kellemetlen meglepetése.
A Bloomberg munkatársa, Mark Gurman szerint az Apple-t teljesen váratlanul érte a mesterséges intelligencia ily sebes térnyerése. „Sok aggodalommal tölt el ez, és belsőleg elég nagy hiányosságnak számít” – mondta Gurmannek még októberben egy bennfentes.
Azt azért egy pillanatig se gondoljuk, hogy az Apple ne törődne a mesterséges intelligenciával. A Bloomberg júliusi jelentése szerint kifejlesztettek egy házon belüli, „Apple GPT” néven ismert chatbot-szolgáltatást, amely a belső építésű, nagy nyelvű Ajax modellen fut. Az Apple mesterséges intelligencia részlegének vezetője pedig azt szeretné, ha a Siri egy napon generatív mesterséges intelligencia által üzemeltethető lenne, de ez a nap nem jöhet elég hamar. A Siri egykor varázslatos virtuális asszisztens volt, de mára már elhalványul válaszaival a ChatGPT-vel szemben.
A The Information szeptemberben arról adott hírt, hogy az Apple szinte naponta dollármilliókat költ a mesterséges intelligencia kiépítésére. A vállalat mesterséges intelligencia csapata az elmúlt négy évben nagy nyelvű modelleken dolgozott, és lehet, hogy ez a befektetés már túl kevés és túl későn jött. Ettől függetlenül a fejlesztőknek szóló Apple MLX-t jól fogadta a nyílt forráskódú mesterséges intelligencia közössége.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.