Nem mondható szokatlannak, ha egy óriásvállalat bepanaszolja a másikat. Hol a Microsoft a Google-t, hol az Apple a HTC-t, hol a Spotify az Apple-t, és még sorolhatnánk. Most éppen a Google szemét szúrja a Microsoft felhőszolgáltatása, pontosabban az azzal kapcsolatos szabályzata.
Sokszor került már célkeresztbe a Google versenyellenes gyakorlata miatt, de most éppen úgy gondolja, hogy a Microsoft folytat ilyet a felhőszolgáltatások területén. A keresőóriás – írja a Reuters – panaszt nyújtott be az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyeletéhez (Competition and Markets Authority, CMA) a Microsoft ellen. Azzal vádolja a redmondi vállalatot, hogy az versenyellenes magatartást tanúsít a számítási felhő piacán.
A Google azt is állítja, hogy a Microsoft licencelési gyakorlata elriasztja az ügyfeleket attól, hogy a versenytársak szolgáltatásait az Azure mellett használják, ami korlátozza a fogyasztók választási lehetőségeit. A Google szerint ez nem hagy az ügyfeleknek gazdaságilag életképes alternatívát az Azure mellett.
A Microsoftnak valóban volt egy döntése, hogy frissítette a feltételeket arra az esetre, amikor az ügyfelek Windows- vagy más szoftverlicenceiket felhőben szeretnék használni, ami ténylegesen magasabb költségeket eredményezett, ha a Microsoft Azure helyett a Google vagy az Amazon Web Services (AWS) megoldását használták.
„A Microsoft licencelési korlátozásai miatt a brit ügyfeleknek nem marad más gazdaságilag észszerű alternatíva, mint az Azure-t használni felhőszolgáltatóként, még akkor is, ha előnyben részesítik a riválisok árait, minőségét, biztonságát, innovációit és szolgáltatásait” – áll a Google levelében amit a CMA-nak küldött.
Nem mindenkinek világos, hogy mit szabad csinálni - ez hátráltathatja az EU-ban a felhő fejlődését
A jövő év legnagyobb feladata, hogy a felhőinfrastruktúrában érdekeltek - a szolgáltatóktól kezdve a szabályozó hatóságokig - összefogva világosabbá tegyék a vállalati szektor és a közszféra szereplőinek, milyen szabályok mentén játszhatnak Európában.
A Google hat ajánlást nyújtott be a CMA-nak, többek között az Azure-t más felhőszolgáltatásokkal együtt használó ügyfelek interoperabilitásának javítását, valamint annak megtiltását, hogy a Microsoft visszatartsa a biztonsági frissítéseket azoktól az ügyfelektől, akik más szolgáltatóra váltanak.
Ami a piaci helyzetet illeti: az Ofcom szerint 2022-ben az Amazon Web Services és az Azure 70–80 százalékos részesedéssel rendelkezett az Egyesült Királyság nyilvános felhőinfrastruktúra piacán, legközelebbi versenytársa, a Google Cloud pedig 5–10 százalékos részesedést mondhatott a magáénak.
A Google Cloud alelnöke a Reutersnek nyilatkozva bírálta a Microsoft gyakorlatát, és kijelentette, hogy cége elkötelezett a többfelhős megközelítés mellett, amelyben az ügyfelek igényeik szerint könnyedén mozoghatnak a szolgáltatók között. „Sok szoftverünk és felhőszolgáltatásunk együttműködik, és futhat AWS-en vagy Azure-on is, így nincs korlátozás. Ha ezt nem oldja meg a Microsoft, akkor végül kevesebb felhőszolgáltató lesz, és akkor nem igazán fog megvalósulni az innováció, és a beruházások csökkenni fognak" – véli az alelnök.
Arra a kérdésre, hogy a felhőpiacon a Microsofténál nagyobb részesedéssel rendelkező Amazon miért nem jelent hasonló versenyellenes kockázatot, az alelnök azt mondta, hogy az AWS-folhasználók nem szembesülnek ugyanazokkal a korlátozásokkal. „A probléma, amibe a Microsofttal ütközünk, az, hogy nincs technikai probléma, de licenckorlátozások vannak. És ez ahhoz vezet, hogy nem tudunk versenyezni."
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.