Különleges, lenyelhető kapszulát fejlesztettek az MIT kutatói – azonban ezúttal nem gyógyszerről van szó, hanem egy olyan eszközről, ami a gyomor-bél traktusból tud különböző létfontosságú életjeleket monitorozni. Ilyen lehet egyebek mellett a pulzusszám, valamint a légzési mintázat figyelése is.
Az okoskapszulaként is emlegetett, újonnan fejlesztett megoldás – részletezi az Engadget – az alvásvizsgálatok során bizonyulhat különösen hasznosnak. Jelenleg ugyanis az ilyenek során egy halom érzékelőt kell a páciensre helyezni mindenhol, és vezetékek lógnak mindenfelé. Ez érthető okokból nem segíti az alvást.
Az MIT és a Harvard Egyetem kutatóinak közös startupja, a Celero Systems által fejlesztett kapszulának két kis akkumulátora van, és egy antennája, melynek segítségével vezeték nélkül továbbítja az adatokat – és már emberekkel is vizsgálták a működését.
Ennek során a kis, vitaminkapszula méretű eszköz végighaladt a gyomor-bél traktuson, és folyamatosan küldte az adatokat, míg az alanyok egy éjszakát egy alváslaborban töltöttek. Az egyik résztvevőnél még az alvási apnoét is észlelni tudta.
Mint kiderült, a kis kapszula olyan szinten tudta mérni a különféle egészségügyi mutatókat, mint a laborban lévő, erre szakosított profi orvosi diagnosztikai eszközök.
A vizsgálatok során semmilyen káros mellékhatás nem volt megfigyelhető, és a kapszula egy nap alatt áthalad a betegen. Ez egyúttal hátrány is, mely megnehezíti a hosszútávú megfigyeléseket, de a szakemberek már dolgoznak egy olyan megoldáson, melynek segítségével akár egy hétig is a páciens gyomrában maradhat a diagnosztikai eszköz.
Ráadásul egy ilyen eszköz a jövőben az ópiát-túladagolást is észlelheti, sőt, akár gyógyszereket is magában hordozhat a kapszula. Például, kapcsolódva az előző példához, a túladagolást visszafordító készítményeket is adagolhat, miközben figyeli is az alany légzését.
Hogy széles körben mikor vethetik be a kapszulát, arról még nincsenek információk, ám az Engadget szerint a következő hónapokban több, az eszközzel végzett vizsgálat eredményét is elérhetővé teszik majd a szakemberek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.