Bíztató hír érkezett azoknak, akiknél megmaradt egy zavaró „Covid-emlék”, a szaglás teljes vagy részleges elvesztés. Úgy tűnik, egy amerikai kutatócsoport megtalálta a hatékony kezelést erre a problémára.
Amikor váratlanul ránk tört a Covid-járvány, az első hullám egyik legjellegzetesebb tünete a szaglás megváltozásával volt kapcsolatban. Ezek közé tartozott az anosmia (részleges vagy teljes szaglásvesztés), a parosmia (torzult szaglás, például ha az egykor kellemes illatokat büdösnek érzik), és a fantosmia (olyan dolgok szaglása, amelyek valójában nincsenek ott). Sokaknál a gyógyulással meg is szűntek ezek a gondok, viszont nem mindenki volt ennyire szerencsés. Vannak, akik a hosszú Covid tüneteként még ma is szaglásproblémákkal küzdenek.
Bár léteznek olyan beavatkozások, amelyekkel megelőzhető a tartós szaglásvesztés, ha kellő időben alkalmazzák ezeket (ilyen például a szaglástréning), azonban a Covid okozta krónikus anosmia/parosmia kezelésére nem létezik kidolgozott eljárás. A philadelphiai Jefferson Health kutatói viszont azt állítják, találtak egyet. A kutatók stellate ganglion blokkolással kezelik a betegeket. Az eljárás során helyi érzéstelenítőt és szteroidot fecskendeznek a nyak egyik oldalán lévő idegkötegbe, a stellate ganglionba (amely egyébként fontos szerepet játszik a test számos funkciójának szabályozásában), blokkolják azt. A minimálisan invazív eljárás kevesebb mint 10 percet vesz igénybe, és nincs szükség kábításra vagy intravénás fájdalomcsillapításra.
Ezt az eljárást már használják fájdalom és keringési problémák kezelésére, és most kiderült, hogy a szaglási problémák esetében is alkalmazható. Azt találták ugyanis, hogy a betegek közel 60 százalékánál csupán egy héttel később is már szignifikáns javulás következett be, s a 80 százalékuk még nagyobb javulásról számolt be egy hónap múlva. Bár az idegblokk nem működött mindenkinél, azt mondják, legalább ez a kezelés ígéretesnek bizonyul ott, ahol sok más kudarcot vallott.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.