Hónapokkal ezelőtt érhetett el áttörést a mesterséges intelligencia fejlesztésében az OpenAI. A ChatGPT mögött is álló cégnél állítólag többen meg is ijedtek attól, mire képes a szuperintelligencia.
Az elmúlt másfél hétben alaposan felbolydult az élet a ChatGPT-t kifejlesztő OpenAI-nál. Az igazgatótanács először kirúgta a cég vezetőjét, Sam Altmant, majd több lehetséges utódot ültetett a helyére, végül azonban visszahívták őt, miután kiderült: a dolgozók jó része követné Altmant. Nem sokkal később az is kiderült, az emberiségre potenciálisan veszélyes fejlesztésről írtak a kutatók az OpenAI igazgatótanácsának, mielőtt az kirúgta Sam Altmant. Most újabb információ látott napvilágot arról, mi történhetett pontosan a háttérben.
A The Information értesülései szerint a kialakult helyzet egyik előidézője egy áttörés lehet a generatív mesterséges intelligencia területén, amely „szuperintelligencia” kialakulásához vezethet az évtized végéig, vagy akár még korábban.
Egy ilyen rendszer képes lenne a számítógép által generált tiszta adatok felhasználásával korábban soha nem látott problémák megoldására.
Fekete humor: a cég körüli drámán viccelődve jelentette be a ChatGPT nagy újítását az OpenAI
Már az ingyenes felhasználók előtt is nyitott a ChatGPT újdonsága, mely lehetővé teszi azt, hogy szóban diskuráljunk a chatbottal - az pedig szintén hanggal válaszol. Ezt azonban egy olyan demóban mutatta be a cég, amit szinte lehetetlen nem összekapcsolni a vállalat körül kialakult zűrzavarral.
A ChatGPT mögötti algoritmus rendkívül fejlett intelligenciának tűnik, de folyamatos használat mellett egy idő után azért kiderül, hogy valójában csak a betanult sémák alapján, valószínűségszámítási modellek segítségével próbál többnyire helyes választ adni. Az újfajta intelligencia azonban túlszárnyalja ezt a megoldást.
Az áttörés egyébként hónapok előtt történt, ami arra késztette az OpenAI tudósait, hogy Superaligment néven létrehozzanak egy kutatócsoportot. Azóta állítólag nemcsak a mesterséges intelligenciát fejleszti a cég, hanem olyan eszközöket is, amellyel kordában tudja majd tartani a szuperintelligenciát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.