1961-ben fedezték fel, és csupán egyetlen egyedét látták annak a hangyászsünnek, ami David Attenborough-ról kapta a nevét. Most mesébe illő módon fedezték fel egy újabb példányát.
Több mint 60 évvel ezelőtt, 1961-ben egy különleges állatra bukkantak a kutatók Új-Guineában. Az új fajt Attenborough-hangyászsünnek (Zaglossus attenboroughi) nevezték el, és azóta sem láttak belőle egyetlen egy példányt sem. Egészen mostanáig.
Az NBC News beszámolója szerint az indonéziai Pápua tartományban vezetett expedíció során a kutatóknak a Küklopsz-hegységben sikerült újra felfedezniük az állatot. Az Expedition Cyclops kutatói videót is tudtak készíteni a hangyászsünről, aminek testét toll borítja, erőteljes ásólábai vannak, emlős létére pedig tojásrakó.
A csapat összesen 80 vadkamerát telepített, hogy megtalálják az állatot. A megtalált lyukak alapján ugyanis úgy gondolták, valahol a közelben lehet. Az eredmény végül filmbeillő volt: az utolsó kamera SD-kártyáján, az expedíció utolsó napján sikerült rábukkanni az állatról készült felvételre.
A tudósok rendkívül megörültek, amikor sikerült felfedezniük a hangyászsünt, ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy továbbra is nagy veszélyben van. A területen ugyanis rendkívül komoly problémát jelent az illegális vadászat, a súlyosan veszélyeztetett fajta pedig semmilyen törvény nem védi.
Az Attenborough-hangyászsün azért is különleges, mert egyike annak az öt fajnak, ami körülbelül 200 millió éves rendkívül egyedi és törékeny evolúciós történetre tekint vissza. Az öt élő kloákás emlősfaj (Monotremata) közül ez az egyik, ami emlős létére tojásokat rak ahelyett, hogy elevenszülő lenne.
Az expedíció tagjai szerint igazi tragédia lenne, ha kihalna a faj.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.