Ritka, hogy egy papirusztekercs olyan jó állapotban maradjon fenn, mint amilyenben van a Halottak Könyve Egyiptom középső részén most talált példánya.
Az ókori egyiptomi temetkezés szerves részét jelentette a Halottak Könyve. Ez egy több mint 10 méter hosszú papirusztekercs, amit az elhunyt mellett hagytak, hogy útmutatásokkal szolgáljon neki, miként tud eligazodni a síron túli világban.
Régészek nemrég a könyv egy példányának maradványára bukkantak Egyiptom középső részén, egy olyan temetkezési helyen, ami az Újbirodalom korában, vagyis több mint 3500 évvel ezelőtt volt használatos. A tekercs 13 méter hosszú – írja a Popular Mechanics.
A szakértők figyelmét ezúttal nem a múmiák és az egyéb temetkezési tárgyak, hanem a lemásolt Halottak Könyvének részlete keltette fel. Ennél pontosabbat egyelőre nem árultak el a régészek, így számos kérdés megválaszolása még várat magára. Ilyen például, hogy mennyire részletes a leirat, tartalmaz-e esetleg mást is a tekercs, illetve a korábban talált Halottak Könyvéhez képest van-e benne valamilyen változtatás, újdonság.
Fotókon a Halottak Könyve: a 2000 éves, 16 méter hosszú papirusztekercs, amit egy egyiptomi sírban találtak
Az egyiptomi restaurátoroknak sikerült konzerválniuk azt az egyébként jó állapotban megtalált, 16 méter hosszú papirusztekercset, amely az egyiptomi Halottak Könyvének egy példánya.
Ami biztos: nagyon ritka, hogy egy 3500 éves lelet ilyen jó állapotban maradjon fenn. A benne leírtak mély betekintést nyújthatnak a kor vallási szokásaiba.
A régészek egyébként kő- és fakoporsókban fekvő múmiákat, több ezer szobrot és amulettet, valamint baldachinos üvegeket találtak, így igen gazdag leletegyüttesről van szó.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.