Három cég összefogásában született meg az a 3D-nyomtatott épület, mely amellett, hogy sokkal jobban ellenáll a földrengéseknek, még környezetbarátabb is a hagyományos építőipari megoldásoknál.
Földrengésálló ház mindössze 26 óra alatt felépítve? Ezt az első hallásra igen hihetetlen bravúrt tudta megugrani egy csapat Guatemalában, talán nem meglepő módon egy 3D-nyomtató segítségével.
A 49 négyzetméter alapterületű épület a 3D-nyomtatókra szakosodott COBOD International, valamint a dán építtetőcég, a 3DCP Group és a Progreso cementgyártó vállalat együttműködésének keretein belül született meg.
A háromméteres falakkal rendelkező épület hét napon át készült, és ez alatt összesen 26 órán át dolgoztak rajta. A ház organikus formákon alapszik, melyeket hagyományos betonkockákkal nem lehetett volna megalkotni, vagy csak igen drágán. A 3D-nyomtatás ugyanis sokkal nagyobb szabadságot ad, mint a klasszikus építészeti megoldások.
A tervezéskor arra is ügyeltek, hogy az épület jól tolerálja a környék szeizmikus aktivitásait: ennek köszönhetően akár egy pusztító erejű, Richter-skála szerinti 9-es földrengésnek is ellenállnia kell a 3D-nyomtatott otthonnak.
Földrengés Magyarországon: a katasztrófavédelem közzétette, hányas értéknél mire számíthatunk
Az elmúlt napokban többször is különböző erősségű földrengések voltak Magyarországon. Vélhetően ennek apropóján került ki az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Facebook-oldalára egy beszédes táblázat, amelyből kiderül, hogy a Richter-skála szerinti különböző értékek mit is jelentenek a gyakorlatban.
A ház tartalmaz hagyományos elemeket is: a teteje pálmalevelekből készült, ami megszokott építészeti megoldásnak számít Guatemalában.
Az ilyen épületek felhúzása – nyomtatása – azonban csak éjszaka lehetséges, ugyanis a 40 Celsius-fok feletti hőmérséklet, valamint a közvetlen, tűző napfény nem tesz jót a 3D-tintának: az eredmény repedezni kezdhet.
Mint az Euronews cikkéből kiderül: a COBOD tervezett már 3D-nyomtatott épületeket Koppenhágában is, de a háború sújtotta Ukrajnában is dolgoznak már egy új iskolán.
Ez a terv: 2040-ben már házak épülhetnek a Holdon
3D-nyomtatással, a holdfelszínen található anyagokat felhasználva építene házakat a NASA a Holdon, már 2040-ben.
Hogy ez lesz-e az építőipar jövője, azt most még nem lehet megmondani. Az azonban fontos szempont, hogy a 3D-nyomtatott épületek környezeti terhelése feleakkora lehet, mintha hagyományos technológiákkal építkeznénk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.