Tech hvg.hu 2023. október. 27. 19:03

Ránéztek a Mars magjára, aztán jött a meglepetés: becsapódott egy meteor

A jelek szerint 150–200 km-rel kisebb lehet a Mars magjának sugara annál, amit korábban számoltak. A pontosabb eredményeket egy meteorit becsapódásának köszönhetjük.

A NASA eszköze, az InSight még 2021-ben rögzítette, ahogy egy meteorit becsapódik a Mars felszínébe. Az eseményről begyűjtött nagy segítséget jelentenek a tudósok számára, ezekkel ugyanis pontosabban fel lehet térképezni a vörös bolygó belső szerkezetét.

A Nature-ben most két tanulmány is megjelent ezzel kapcsolatban, amelyek megállapították, hogy

  • a vasban gazdag mag kisebb és sűrűbb, mint azt korábban gondolták,
  • az egészet egy olvadt kőzetréteg veszi körül.

A már álomba szenderült InSight 2018 novemberében szállt le a szomszédos planétára, majd négy éven keresztül rögzítette a rengések által keltett szeizmikus hullámokat. Ezek segítettek jobban megérteni a tudósoknak, mi történhet a felszín alatt.

A kutatók ezek alapján úgy vélték, hogy a mag sugara 1800–1850 km közötti lehet. Ez az előzetesen vártnál nagyobb, és az olvadt vas mellett rengeteg benne a könnyű elem. Ezek száma már szinte lehetetlen mértékű, ezért próbálták minél jobban megérteni a bolygó szerkezetét.

IPGP / CNES / N. Starter

Ekkor jött a meteorit említett becsapódása. Az ebből kiindult szeizmikus hullámok lényegében átvilágították a bolygót, az adatokból pedig az ETH Zürich doktorandusza, Cecilia Duran rakta össze a lehetséges belső elrendezést. Ezek alapján a Mars magjának sugara a korábban véltnél kisebb, 1630–1706 km közötti lehet. Ez nagyjából fele a Mars teljes sugarának. Mindezt egy 145 km vastag olvadt sziklaréteg veszi körül, ami torzította a kezdeti becsléseket. Duran szerint mindez nem hasonlít a Föld magjára.

Vedran Lekic, a Marylandi Egyetem tudósa, a második tanulmány társszerzője szerint ez a sziklaréteg egyfajta takaróként szolgál, ami tovább fűti a radioaktív elemekkel teli magot. A tanulmányozása segíthet választ találni arra a kérdésre, hogy miként alakult ki a Mars, és miért nincs aktív mágneses mezője.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.