Tech hvg.hu 2023. október. 15. 11:03

Döbbenetesen sok kétéltűfaj tűnik el, és ez nagyobb baj lehet, mint gondolná

A maláriát terjesztő szúnyogfajok egyedszámát is szabályozzák például a szúnyoggal táplálkozó békafajok – ha ezek egyedszáma csökken, vagy kihalnak, akkor az az emberek szemszögéből is komoly veszélyeket hordozna magában.

Egészen döbbenetes megállapításokra jutott egy friss, globális felmérés: a kétéltűek több mint 40 százalékát fenyegeti a kihalás veszélye, így az eltűnés szélére kerülhetnek a békák és a szalamandrák is.

„Gyorsabban tűnnek el a kétéltűek, minthogy vizsgálni tudnánk őket, pedig hosszú a listája annak, hogy miért kéne vigyáznunk rájuk: például az orvostudományban betöltött szerepük, valamint a kártevők elleni védekezés miatt, de a környezeti viszonyokra is figyelmeztetnek, és a bolygót is szebbé teszik” – hangsúlyozza Kelsey Neam, a Re:wild természetvédelmi szervezet ökológusa.

Forradalmi felfedezés: A nőstény békák halottnak tettetik magukat, ha nem akarják a szexet

A tudósok egészen eddig azt hitték, hogy a nőstény békák passzívak és nincs ráhatásuk a párválasztásra.

A Nature folyóiratban publikált kutatás szerint 2004 előtt a kétéltűek pusztulásáért 90 százalékban a betegségek és az élőhelyük elvesztése volt a felelős. Ezzel szemben manapság a fő oka a pusztulásuknak az éghajlatváltozás. Ez az egy tényező önmagában 39 százalékban felelős az egyedszám csökkenéséért, de nincs sokkal lemaradva a második helyen álló élőhelyvesztés sem.

Pedig ezek a fajok különösen érzékenyek az efféle környezeti változásokra – ezek pedig a kihalásukhoz vezethetnek.

Jennifer Luedtke, a Re:wild környezetvédelmi szakembere, valamint kollégái összesen 8011 kétéltűfajt értékeltek vizsgálataik során, hogy így frissítsék az egyes példányok veszélyeztetettségi státuszát, melyet utoljára 2004-ben végeztek el – derül ki a Science Alert cikkéből.

Egészen szokatlan módon madárpiszoknak álcázza magát egy most felfedezett békafaj, hogy így rejtőzzön el

Nem hétköznapi módszerrel védi magát egy békafaj, amit most fedeztek fel Pápua Új-Guineán négy másik fajjal egyetemben.

A helyzet, mint az a fentiekből már sejthető, az eltelt közel 20 év során csak romlott – és ebben az emberi tevékenységnek is szerepe van. A jövőben a változó körülmények miatt számos faj halhat ki, vagy csökkenhet jelentősen az egyedszáma – a kutatás megállapításai ugyanakkor segíthetnek az állatok megmentését célzó törekvésekben.

Ezekre már csak azért is szükség lehet, mert az ember szempontjából is fontos szerepük van a kétéltűeknek: segítenek szabályozni például a maláriát terjesztő szúnyogpopulációt is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.