A Vela nevű pulzár másodpercenként 11-szer fordul meg a tengelye körül, így a kutatók számára olyan, mint egy nagyon gyorsan villogó lámpa.
A pulzárok a világegyetem legfurcsább objektumai: gyorsan forgó neutroncsillagok, amelyek nagyon erős mágneses térrel rendelkeznek. Olyanok, mint a világítótornyok, a mágneses pólusaiknál ugyanis nagyon erős kitöréseket produkálnak. A francia Astroparticle & Cosmology Laboratory tudósai most azt állítják, hogy sikerült a valaha észlelet legnagyobb pulzárkitörést rögzíteni.
A Gizmodo beszámolója szerint a kibocsátás a Földtől mintegy 1000 fényévre lévő Vela pulzárból származik. A megfigyelések szerint az égitest akár 20 teraelektronvolt energiájú gamma-kitöréseket is képes kibocsátani, ami körülbelül 10 billiószor nagyobb energiával bír, mint a látható fény.
A Vela másodpercenként 11 fordulatot tesz meg a tengelye körül, így nagyon gyorsan villogó fényként jelennek meg a kitörések. A Nature Astronomy című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint a kitörések 200-szor nagyobb energiával bírnak, mint bármelyik másik, amit eddig regisztráltak.
Arache Djannati-Atai, a tanulmány vezető szerzője szerint az eredmény megkérdőjelezi a pulzárokkal kapcsolatos korábbi ismereteinket, és újra kell gondolni, hogyan működnek ezek az objektumok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.