Bár azt gondolnánk, hogy a városi zöld területeken töltött időben kevesebbet fogjuk használni az okostelefonjainkat, egy kutatás épp ellenkező eredményre jutott.
Szinte összenőttünk manapság az okostelefonjainkkal, s hiába bizonyították már a rendszeres eszközhasználat káros hatásait, nehéz erőt venni magunkon, hogy ne nézzük állandóan a kijelzőt. Talán érdemes lenne egy kicsit kimenni a parkba, zöldben lenni, bár, mint kiderült, még ez sem garantálja, hogy ne csüngjünk folyton a telefonon.
Amerikai kutatók két éven keresztül figyelték 700 felhasználó okostelefonos aktivitását. Bár korábbi kutatási eredmények arra utaltak, hogy akár már egy rövid tartózkodás a városi parkokban egyfajta digitális detoxot (méregtelenítést) jelent, egy amerikai és európai szakembereket összefogó nemzetközi kutatócsoport viszont úgy találta, hogy valójában többet SMS-eznek és telefonálnak az emberek az ilyen parkokban. Viszont arra is rájöttek, hogy a vadabb területeken, például az erdőkben tett hosszabb kirándulások már lehetővé teszik a valódi elszakadást a telefontól.
A kutatók azt feltételezik, hogy a városi zöldterületek potenciálisan javíthatják a távoli társadalmi kapcsolatokat, amit a városi parkokban kezdeményezett szöveges és telefonhívások számának növekedése is bizonyít. Ugyanakkor biztosak abban, hogy mindez megzavarhatja az egyén azon képességét, hogy részesüljön a természet figyelem-helyreállító tulajdonságaiból.
Az okostelefon-használat felfutását a szorongás, a depresszió és az alvásproblémák növekedésével hozták összefüggésbe, különösen a fiatalabb generációk körében. A kutatók szerint a természet segíthet ennek megoldásában, mivel például az erdőkben szerzett vizuális és érzékszervi élmények javíthatják azt a képességünket, hogy az okostelefonon túl jobban összpontosítsunk az életre.
A mostani kutatás, amelynek eredményei a Sage folyóiratban jelentek meg, annyiban is egyedi, hogy korábban a felhasználók saját maguk számoltak be okostelefon-használatukról, addig ebben a vizsgálatban megosztották a kutatókkal telefonadataikat, több mint 2,5 millió, az üzenetekből, hívásokból és a képernyő előtt töltött időről szóló tevékenységnaplót.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.