Tech hvg.hu 2023. október. 12. 06:03

Mindenki elfeledkezett róla, most megtalálták a 142 éve épült csillagvizsgáló maradványait a Michigani Egyetemen

Az egyetem egykori oktatója, Rolla Carpenter 1881-ben építtette a Michigani Állami Egyetem csillagvizsgálóját, amit az 1920-as években aztán elbontottak.

A nyár elején a Michigani Állami Egyetemen dolgozó munkások egy függőágy tartóoszlopát szerették volna rögzíteni, amikor az ásás közben egy kemény felületbe ütköztek. Mivel úgy vélték, egy korábbi épület alapzatáról lehet szó, értesítették az egyetem régészeit. Ők korábbi térképek alapján arra jutottak, az egyetem első csillagvizsgálóját találhatták meg, amit 142 évvel ezelőtt építettek.

Ben Akey régész szerint a lelet egy ablak a múltra, amely segítségével pontosabban láthatják, hogyan nézett ki az egyetem a 19. század végén. Mint mondja, az obszervatóriumot akkor építették és használták, amikor a Michigani Állami Egyetem még Michigani Mezőgazdasági Főiskola volt, ahol csupán néhány oktató tanított kevéske hallgatót.

A csillagvizsgálót 1881-ben Rolla Carpenter építtette, aki több tantárgyat – köztük matematikát, csillagászatot, franciát és építészetet – tanított ott. A Smithsonian Magazine felidézi, volt egy teleszkóp is az épületben, ahol csillagászatot tanítottak, egészen az 1920-as évekig, amikor is az épületet, nem tudni, miért, elbontották.

Korábban Carpenter az egyetemi épület tetejére vitte a hallgatókat, de nem találta megfelelőnek a helyszínt a csillagászat műveléséhez. Amikor azonban az intézmény vett egy teleszkópot, Carpenter rábeszélte az egyetem vezetését, hogy építsenek hozzá egy obszervatóriumot is.

A régészek eddig üvegszilánkokat találtak – amik valószínűleg az ablakból származtak –, valamint néhány vörös téglatöredéket. A felmérések szerint az épület alapja sértetlen, ami kisebb csoda ahhoz képest, hogy a campus milyen sokat változott az azóta eltelt bő száz évben.

Nick Schrader, MSU University Communications

A régészek jövő nyáron szeretnék alaposabban feltárni a területet, hátha az akkori hallgatók eszközeire, vagy a teleszkóp maradványaira is rábukkannak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.