Tech hvg.hu 2023. október. 09. 06:03

Ezért figyeljen oda nagyon, mennyi D-vitamint szed

Jó hírt közöltek finn kutatók: a D-vitamin segíthet elkerülni a veszélyes pitvarfibrillációt. Azért egy nem feltétlenül pozitív megjegyzést is tettek, amelyből kiderült, mindez csak nagy dózisoknál igaz.

Szívritmuszavarként is emlegetik a pitvarfibrillációt (pitvarremegést), amikor a pitvarok fala a szabályos összehúzódás helyett remegő mozgást végez. Ilyenkor a szívkamrák is szabálytalanul húzódnak össze, ezért észlelhető a szabálytalan szívverés. A pitvarfibrilláció gyakran a normálisnál szaporább szívveréssel jár együtt. Az eltérésnek komoly következményei lehetnek, ezért is hangzik igen jól, hogy finn kutatók bizonyították:

a D-vitamin védhet a pitvarfibrillációtól.

A D-vitamin különlegesnek számít a vitaminok között, ugyanis a nagy részét nem az elfogyasztott ételekből, hanem a napsugárzástól kapjuk – mutat rá a ZME Science. A vitamin pozitív hatását már sok esetben bizonyították, azonban az ajánlott mennyiség meglehetősen ellentmondásos, ugyanis ez a zsírban oldódó vitamin túladagolható, és akár maradandó károsodásokat okozhat a szervezetben (persze csak hosszú ideig, hetekig, hónapokig tartó túladagolás után).

De térjünk vissza a mostani kutatásokra. A Kelet-Finnországi Egyetem szakembereinek kísérlete hat éven keresztül, 2012-től 2018-ig tartott, 2500 résztvevővel. A finn D-vitamin-próbának vagy FIND-nak nevezett kísérlet azt kívánta feltárni, hogy a D-vitamin-kiegészítés hogyan befolyásolja a különböző szív- és érrendszeri problémákat és rákos megbetegedéseket. csaknem 2500 résztvevőt vizsgált.

Közzétettek az orvosok egy nyomós érvet a D-vitamin szedése mellett

Újabb érv a D-vitamin szedése mellett:a szív- és érrendszeri problémák kockázatát is csökkenheti, ez derült ki egy új vizsgálatból.

A résztvevőket, a 60 éves vagy idősebb férfiakat, illetve a 65 éves vagy idősebb nőket, három csoportra osztották. Az első csoport az ajánlott adag kétszeresét kapta naponta, a második csoport a négyszeresét, míg a harmadik placebót kapott. Emellett mindenki bevehette a saját D-vitamin-kiegészítőjét, ami napi 20 mikrogramm lehetett.

A vizsgálat során 190 résztvevőnél diagnosztizáltak pitvarfibrillációt. Közülük 76 a placebo csoportba tartozott, 59 az első csoportba, és 40 a másodikba, azaz a pitvarfibrilláció kockázata körülbelül egyharmadával alacsonyabb volt a nagydózisú csoportban.

[Orvosok mondják: akkorát megy a D-vitamin híre, hogy többeknél már a túladagolásból van baj]

Az új tanulmány tehát azt sugallja, hogy a nagyobb dózisok védelmet nyújthatnak, azonban a magas dózis meglehetősen aggasztó. A kutatók ennek ellenére úgy vélik, hogy a viszonylag magas kiindulási koncentráció ellenére a nagy dózisú D-vitamin-kiegészítés előnyökkel jár idős populációban a pitvarfibrilláció megelőzésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.